Genetik algoritma yardımıyla dişlilerde optimum modül seçimi ve dişlilerin boyutlandırılması
Genetic algorithm using select of optimum module at gears and dimension of gears
- Tez No: 233744
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada, yeni bir optimizasyon metodu olan ve günümüzde hemen hemen her alanda kullanılabilen genetik algoritmayla, bir dişli kutusunun düz, helis, konik ve sonsuz vida dişlileri ile mil çapı, rulman ve kutu gövdesinin tasarım optimizasyonları gerçekleştirilmiştir. Optimizasyonu yapılan amaç fonksiyonları; dişli çark, mil ve rulman hacimlerinin minimizasyon fonksiyonlarıdır. Genetik algoritma bir genetik süreç gibi en iyiyi bulma ilkesine dayandığından, sınır aralıkları içinden değişkenlerin aldıkları değerler, dişli kutusunu oluşturan elemanların optimum boyutlarda olmasını sağlamıştır. Modül optimizasyonunda, diş dibi kırılması, aşınma ve ezilmeye göre hesaplama yapılarak optimum modül bulunmuştur. Mil çapı boyutlandırması değişken yükleme durumuna, rulman boyutlandırması ise, çalışma ömrüne göre optimize edilmiştir. Genetik algoritma ile elde edilen dişli hacmi sonuçları analitik yöntemle elde edilen sonuçlarla mukayese edilerek irdelenmiş ve genetik algoritmanın makine elemanları tasarım optimizasyonlarında başarı ile kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of flat, helix, conical and worm gears in a gear box and that of shaft diameter, bearing and box body has been realized by means of genetic algorithm which is a new optimization method and can be used almost in every field at the present day. The objective functions which have been optimized are; the minimization functions of the volumes of gear wheel, shaft, and bearing. As the genetic algorithm is based on the principle of finding the best just like genetic process, the values of the variables within the specified range have enabled the parts of the gear box to reach to the optimum dimensions. The optimum module has been found by estimating according to tooth strength, surface and crush. Dimensioning of shaft diameter has been optimized according to variable loading and that of bearing has been done according to working life. The results of gear volumes obtained by genetic algorithm have been evaluated by comparing with the results obtained by analytical method and it has been reached to the conclusion that genetic algorithm can be used efficiently in the optimizations of the design of machine elements.