Boru dirsek parçalarının sonlu elemanlar yöntemi ile şekillendirilmesi
Forming of pipe elbow fittings with finite element method
  1. Tez No: 203010
  2. Yazar: HAKAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Boru dirsek balantı parçaları petrokimya, doalgaz, makina imalat sanayi, mimari, gemi ina sanayi, basınçlı kaplar, kimya, uzay ve havacılık, tüp ve boru mühendislii gibi alanlarda boru sistemlerinin birer anahtar parçası olarak görev görürler. Bu çalımada; borulama sistemlerinde kullanılan paslanmaz çelik dirsek parçalarının souk ekil verme yöntemi ile imalatının simülasyonu sonlu elemanlar analizi ile gerçekletirilmitir. Pro/Engineer programı ile oluturulan geometrik model; simülasyonların gerçekletirilebilmesi için dorusal olmayan açık sonlu elemanlar analizi yazılımı ANSYS/LS ? DYNA `ya aktarıldı. Simülasyonlar ile boru parçasında souk ekil verilmesi ilemi boyunca meydana gelen gerilme/gerinim daılımlarının elde edilmesi ile ekil verme süreci boyunca boru yapısının deiimi deiimi üzerine bilgi sahibi olundu. ekil verme süresi, sürtünme koulları ve kalıp ? ana boru malzemeleri arasındaki boluk mesafesine göre farklı simülasyonlar gerçekletirildi. Gerçekletirilen her simülasyon için sonuçlar karılatırıldı.
Özet (Çeviri)
Pipe elbow fittings are widely used as a key part in the field of petrochemical, natural gas, mechanical industry, architectural, shipbuilding, pressure vessels, chemical, air and aerospace industry, tube and pipe engineering. In this thesis; cold forming of stainless steel pipe elbows used in piping sysytems is simulated via finite element analysis. In order to determine the stress/strain distributions and have an information about tube structure during the forming process, and hence to further develop the process, a finite element simulation was developed to study the process. The non ? linear explicit finite element analysis software ANSYS/LS ? DYNA was used for the analysis. The geometry of the model is obtained by Pro/Engineer commercial CAD software. The process is pre ? processed in ANSYS and results were manipulated using ANSYS/LS ? DYNA post ? processing tools. Results are compared according to the basis of different forming time, friction conditions and the distances between molds and main tube.