Kan donörlerinde hepatit B virus core antikorlarının saptanması
Investigation of hepatitis b virus core antibodies in sera of blood donors
- Tez No: 203391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hepatit B Virusu (HBV) tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olan Akut ve Kronik B Hepatiti hastalığının etkenidir. HBV infeksiyonu için seropozitifliğin bilinmesinde önemli olan göstergeler HBsAg yanında anti-HBs ve anti-HBc'dir. Hem daha ekonomik, hem de sağlıklı bir metod olarak inceleme yapılacak grubun önce anti-HBc yönünden taranması, anti-HBc pozitif bulunanlarda HBsAg'ne bakılması, HBsAg negatif bulunanlarda ise anti-HBs göstergesinin aranması uygun olur. Bu çalışmada, kan donörlerinde hepatit B virus ile karşılaşma oranları ile izole anti-HBc pozitif donörlerin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca izole anti-HBc pozitif ve pencere dönemindeki donörlerin HBV bulaştırıcılık göstergeleri araştırıldı.SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi'ne 2007 Şubat-Mayıs ayları arasında başvuran 2538 kan donörü çalışmaya alındı. Kan donörlerinden 38'i HBsAg pozitif bulunmuş ve ileri çalışmalara alınmamıştır. Geriye kalan 2500 HBsAg negatif kan donörü serum örneklerine anti-HBc total çalışıldı. Bu çalışma sonucunda 401 serum örneği anti-HBc pozitif olarak bulundu. Bu serumların hepsine anti-HBsAb, HBeAg ve anti-HBeAb testleri çalışıldı.Bölgemiz kan donörlerinde hepatit B ile karşılaşma oranı %17.29 olarak bulundu. anti-HBcAb pozitif 401 donörün, 349 (%87)'u anti-HBs pozitif, 11 (%2.7)'i HBeAg pozitif ve 125 (%31.1)'i anti-HBe pozitif olarak bulundu. 114 örnekte anti-HBcAb, anti-HBsAb ve anti-HBeAb birlikte pozitif idi. 11 örnekte anti-HBcAb ile anti-HBeAb pozitifti. 8 örnekte anti-HBcAb, anti-HBsAb ve HBeAg pozitif, 3 örnekte anti-HBcAb ve HBeAg pozitif bulundu. 39 örnekte sadece anti-HBcAb pozitif iken anti-HBsAb, anti-HBeAb, HBeAg negatif bulundu.Sonuç olarak, bölgemiz kan donörlerinde hepatit B karşılaşma oranları Türkiye oranlarından düşük bulunmuştur. Kan donörlerinde tespit edilen %2 oranındaki izole anti-HBc pozitifliği, bunların HBV bulaştırabileceği konusunda dikkat etmemiz gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) is the agent of the acute and chronic Hepatitis B disease, a fundamental health problem all over the world. The important markers in showing the HBV infection are anti-HBs and anti-HBc besides HBsAg. It is convenient, at first, to scan the group for anti-HBc since the method is more economic and reliable; and if positive, thereafter to check the HBsAg; and if negative, then to look for anti-HBs. It is aimed in this study to determine the blood donors encountered Hepatitis B virus, and the isolated anti-HBc positive donors. In addition, the HBV infectivity indicators are investigated in the isolated anti-HBc positive donors and in the window-period donors.2538 donors referring the Blood Bank of SDU Hospital between february and may 2007 participated in the study. 38 of the donors were found positive in HBsAg, and were excluded for further studies. The serum samples of the rest 2500 were assayed for anti-HBc total. 401 samples were found to have anti-HBc positivity, and all were tested for anti-HBsAb, HBeAg and anti-HBeAb.Encountering the Hepatitis B in donors of our region was found 17.29%. 349 of 401 anti-HBcAb positive donors were anti-HBs positive, 11 (2.7%) HBeAg positive, and 125 (31.1%) were anti-HBe positive. Anti-HBcAb, anti-HBsAb and anti-HBeAb were positive together in 114 samples. 11 were found positive for anti-HBcAb and anti-HBeAb, and 8 were anti-HBcAb, anti-HBsAb and HBeAg positive. Anti-HBcAb and HBeAg together were positive in only 3 samples. 39 were only positive for anti-HBcAb, and negative for anti-HBsAb, anti-HBeAb and HBeAg.In conclusion, the rates of encountering the Hepatitis B in donors of our region was found lower than in Turkey. 2% isolated anti-HBcAb positivity in donors suggests to be careful about these may have HBV infectivity.