Toxocariasis hastalarında eozinofilik katyonik protein düzeylerinin araştırılması
Eosinophilic cationic protein levels in human toxocariasis
  1. Tez No: 203392
  2. Yazar: MEHMET SALİH ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Köpek ve kedigillerin parazitleri olan T. canis ve T. cati larvaları insanlarda toxocariasis hastalığına neden olurlar. Bu parazitler için uygun bir konak olmayan insan, parazitin infektif yumurtalarını ağızdan alarak infeksiyona yakalanır. Larva başta karaciğer olmak üzere çok çeşitli doku ve organlara yerleşebilir fakat hiçbir zaman olgunlaşamaz. Parazit insanda erişkin şekline ulaşamaması nedeniyle bu hastalığın tanısı dışkıda yumurta aranması ile konulamaz. Kesin tanı ancak doku biopsilerinin incelenmesi ile konulabilmektedir. Ancak zor ve zahmetli bir işlem olduğu için rutinde pek kullanılmaz. Tanıda serumda özgül antikorların varlığı araştırılır. Eritrosit sedimentasyon hızında artış, total IgE yükselmesi, eozinofili, C-reaktif protein ve karaciğer enzim düzeylerinde yükselme tanıda yardımcı diğer laboratuvar bulgularıdır. Toxocariasis tanısı koymada kullanılan serolojik testlerin çok özgül olmaması veya aktif hastalığı geçirilmiş hastalıktan ayırma güçlüğü nedeniyle tanıyı destekleyen ek testlere ihtiyac vardır. Eozinofilik katyonik protein eozinofillerin granüllerinde bulunan helmintoksik etkili bir proteindir. Bu çalışmada; toxocariasisli hastalardaki eozinofilik katyonik protein düzeyleri ölçülerek; hastaya ait diğer laboratuvar bulguları ve şikayetleri ile mukayese edilip; bu proteinin toxocariasis tanısını desteklemedeki rolü araştırıldı.Serumunda ES-ELISA yöntemiyle toxocara antikoru saptanılan 86 hastanın ECP, eozinofil, CRP, Eritrosit sedimentasyon hızları, total IgE, ALT ve AST düzeyleri ölçüldü, ayrıca hastaların şikayetleri, cinsiyetleri ve yaşlarıda not edilerek; bu bulgular ECP düzeyleri ile ayrı ayrı karşılaştırıldı.86 hastanın 66'sında ECP düzeyi yüksek bulundu. Nefes darlığı şikayeti olan hastaların hepsinde ECP düzeyinin yüksek oluşu ECP'nin hava yollarında inflamasyon yapabilme etkisine bağlandı. Nefes darlığı dışında şikayetleri olan hastaların ECP düzeyleri karşılaştırıldığında aralarında anlamlı fark saptanamadı. Total IgE, CRP ve eritrosit sedimentasyon hızları ile ECP düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptandı. Eozinofil ve karaciğer enzim düzeyleri ile ECP düzeyleri arasında anlamlı korelasyon tespit edilemedi. Bu durum lokal eozinofili ve toxocariasis de oluşabilen eozinofilik granülomlara bağlandı.Yaptığımız araştırma sonucunda; ECP'nin toxocariasisli hastalarda diğer laboratuvar bulgularına yardımcı tanı kriteri olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The larvae of T. canis and T. cati which are dogs and cats parasites cause a disease named toxocariasis in human. Human being is not a suitable host for those parasites and humans get this infection by taking their infective eggs. The larvae may settle in various tissues and organs, especially in the liver, but they never can become mature. As the parasites cannot turn into mature form in the human body, the diagnosis of this disease cannot be made by investigating parasite eggs in gaita samples. Certain diagnosis can only be made by investigating the tissue biopsy materials. However, this is a difficult and troublesome process thus preventing its routine application. Presence of spesific antibodies in serum is examined for diagnosis. Other laboratory findings such as, an increase in the erythrocyte sedimentation rate, rise of total IgE, C-reactive protein, and liver enzyme levels in the serum, eosinophilia are also used to support the diagnosis. As the serological tests used in the diagnosis do not have a high spesificity and there is a difficulty to separate the active disease from passed disease, additional tests are necessary to support the diagnosis. Eosinophilic cationic protein is a helmintoxic protein which is present in the granules of eosinophilic cells. In our study, we investigated the role of this protein in supporting the diagnosis of toxocariasis by measuring the eosinophilic cationic protein levels in sera and by comparing the results with other laboratory findings and complaints of the patients.86 patients whose sera were detected to contain toxocara antibody by ES-ELISA method were investigated for ECP, eosinophils, CRP, erythrocyte sedimentation rates, IgE, ALT, and AST levels. Moreover, gender, age, and complaints of patients were reported and they were compared with ECP levels.ECP levels in 66 of 86 patients were found to be increased. All of patients with dispnea had high levels of ECP in sera, suggesting that ECP may have an inflammatory effect of airways. There was no meaningly difference between ECP levels of the patients who have the complainments without dispnea. There was a positive correlation between IgE, CRP, erythrocyte sedimentation rates and ECP levels. A meaningly correlation between eosinofilia, liver enzym levels and ECP levels could not be detected. This situation related to the eosinophilic granülomas which exist in local eosinophylia or toxocariasis.In conclusion we can suggest that, ECP can be used as another diagnosis criteria which is auxillary to the other laboratorical signs in patients with toxocariasis.