Folliküler sıvı oksidatif stresin IVF sonuçları üzerine etkisi
The effect of oxidative stress in follicular fluid on the outcome of IVF
  1. Tez No: 203490
  2. Yazar: ÖZGÜR BİGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Folliküler sıvı oksidatif stresin IVF sonuç parametreleri ile ilişkisini araştırmaktır.Dizayn: Prospektif çalışmaKurum: Üçüncü basamak tıp merkeziMetot: Folliküler sıvı malondialdehit (MDA), protein karbonil ve nitrik oksit (NO) seviyeleri spektrofotometrik olarak ölçüldü.Sonuçlar: Toplam 76 hastaya ait 249 follikül sıvısı ve oositleri çalışmaya dâhil edildi. Fertilize olan oositlerin folliküler sıvı MDA düzeyi fertilize olmayanlarınkine göre anlamlı olarak yüksekti (6, 37±0, 57 vs 3, 70±0, 33 µmol/L, P=0,022). En üst kalite embriyo gelişen oositlerin folliküler sıvılarındaki NO düzeyi (40, 12 ±1, 49 vs 45, 50 ±1, 21 nmol NO/mg protein, P=0,006) anlamlı olarak düşük iken protein karbonil düzeyi (16, 91± 1, 85 vs 13, 45 ±0, 58 nmol/ml, P=0,045) anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective(s): To investigate the relationship between oxidative stress parameters in follicular fluids and IVF outcomesDesign: Prospective studySetting: Tertiary care medical centerMethods: The levels of follicular fluid malondialdehyde (MDA), protein carbonyl and nitric oxide (NO) were measured spectrophotometrically.Results: Totally 249 follicular fluids and their oocytes from 76 patients were enrolled in to the study. The follicular fluid MDA levels were significantly higher; in follicles whose oocytes have successfully fertilized compared with non-fertilized oocytes (6, 37±0, 57 vs 3, 70±0, 33 µmol/L, P=0,022). The mean concentration of NO was significantly lower (40, 12 ±1, 49 vs 45, 50 ±1, 21 nmol NO/mg protein, P=0,006) and protein carbonyl was significantly higher (16, 91± 1, 85 vs 13, 45 ±0, 58 nmol/ml, P=0,045) in follicular fluids whose oocytes developed to the top quality embryos.