Tetrasiklik bir antidepresan olan mirtazapin'in analjezik etki potansiyeli ve mekanizmaları
Evaluation of mirtazapine?s antinociceptive effects and their mechanisms
  1. Tez No: 203630
  2. Yazar: ALİ EVRİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SULTAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda yapılan birçok çalışmada antidepresan ilaçların antidepresan etkilerine ilave olarak analjezik etkilerinin de olduğu gösterilmiştir. Antidepresan ilaçların analjezik ilaç olarak kullanılma sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle de antidepresan ilaçların analjezik etki potansiyellerinin ve mekanizmalarının daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak çalışmamızda yeni bir antidepresan ilaç grubu olarak kabul edilen tetrasiklik antidepresan ilaçların prototipi kabul edilen mirtazapinin analjezik etki potansiyeline sahip olup olmadığı araştırıldı. Mirtazapin piperazin sınıfında tetrasiklik bir antidepresan ilaçtır ve ?Noradarenerjik-spesifik Serotonerjik? etkili bir antidepresan ilaç olarak tanımlanır. Çalışmamızda mirtazapinin analjezik etki potansiyeli Tail Clip, Tail Flick, Hot Plate ve Writhing testleri kullanılarak araştırıldı. Analjezik mekanizmaların aydınlatılabilmesi amacıyla da nitrerjik, opiyaterjik ve serotonerjik ağrı yolakları bloke edildi ve sıçan beyin dilimlerinde Nitrik Oksit Sentaz (nNOS) ölçümleri yapıldı. Mirtazapinin santral supraspinal ve periferik düzeylerde belirgin bir analjezik etkinliğinin olduğu ve bu etkinin opiyaterjik ve serotonerjik yolaklar üzerinden meydana geldiği gösterildi. Bu sonuçlar mirtazapinin bazı ağrı sendromlarının tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, klinik endikasyonların ve etkili dozların tam olarak saptanabilmesi için ilave çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent studies show that antidepressant drugs have analgesic effects in addition to their antidepressant effects. Antidepressant drugs have been used for their analgesic effects for a long time. Thus, the analgesic effects and mechanisms of antidepressant drugs should be understood better. In this study; the analgesic activity of Mirtazapine, a new noradrenergic and specific serotonergic antidepressant (NaSSA) drug, was investigated. The antinociceptive effects of Mirtazapine were investigated by using Tail Clip, Tail Flick, Hot Plate and Writhing tests. Nitrergic, opioidergic and serotonergic pathways of pain were blocked and nNOS levels in brain slices of rat were measured.for lightenning the mechanisms of antinociceptive effects. The results showed that Mirtazapine have antinociceptive effects in central spinal, central supraspinal and periferic levels. The opioidergic and serotonergic mechanisms contribute the antinociceptive effects of Mirtazapine. These results suggest a potential use of mirtazapine in the management of some pain syndromes. However, further research is needed in order to establish both the exact clinical indications and the effective doses of mirtazapine when prescribed for pain.