Üriner inkontinansı olan kadın hastalarda gaz-gaita inkontinansının incelenmesi
The evaluation of the fecale incontinance in female patinents that have urinary incontinance
- Tez No: 203807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DR. İLKER ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Üriner inkontinansı olan bayanlarda gaz-gaita inkontinansının birlikteliğini araştırmak ve gaz-gaita inkontinansı için risk faktörlerini belirlemektir.GEREÇ VE YÖNTEM: Eylül 2002-Eylül 2007 tarihleri arasında üriner inkontinans şikayetiyle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı' na başvuran 792 bayan hastanın dosyası incelendi ve bunlardan 741 hasta çalışma kapsamına alındı. Üriner inkontinansı olan bu hastalarda, gaz-gaita inkontinansı oranı belirlenip gaz-gaita inkontinansı olanlar (Grup 2) ile olmayanlar (Grup 1) arasındaki parametreler karşılaştırıldı.BULGULAR: Hastaların ortalama yaşları Grup 2'de 51.4 ± 13.4 (27-80), Grup 1'de 50.0 ± 12.8 (18-90) yıl idi (p=0.904). Gruplar arasında VKİ, doğum sayısı, postmenopozal süre açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.164, p=0.993, p=0.179). Postmenopozal sendrom varlığı Grup 2'de % 56 (23), Grup 1'de % 32 (225) (p=0.002); zor doğum hikayesi Grup 2'de % 58 (24), Grup 1'de % 32 (230) (p=0.001); konstipasyon Grup 2'de % 53.7 (22), Grup 1'de % 34.4 (241) (p=0.012); geçirilmiş pelvik cerrahi öyküsü Grup 2'de % % 43.9 (18), Grup 1'de % 15.3 (107) (p=0.000); gruplar arasında nörolojik hastalık, diabet, sistosel, rektosel ve sigara kullanımı açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (sırasıyla p=0.244, p=0.700, p=0.494, p=0.325, p=0.189).SONUÇ: Üriner inkontinansı olan kadınlarda; gaz-gaita inkontinansı sıklığının % 5 olduğu ve bu durum için geçirilmiş pelvik cerrahi, postmenopozal sendrom varlığı, konstipasyon ve zor doğum hikayesinin belirgin bir risk oluşturduğu; postmopozal süre, vücut kitle indeksi, sigara kullanımı, sistosel, rektosel ve vajinal doğumun ise bir risk teşkil etmediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
SUBJECT: To investigate the co-occurrence of gas/fecal incontinence in female patients having urinary incontinence, and to determine risk factors for gas/fecal incontinence.MATERIAL AND METHODS: : Medical records of 792 female patients applying to the Gazi University Department of Urology with a complaint of urinary incontinence in the period September 2002 - September 2007 were examined, and from these, 741 patients were included in the study. In these patients having urinary incontinence, the proportion having gas/fecal incontinence was determined, and parameters were compared across those with gas/fecal incontinence (Group 2) and those without gas/fecal incontinence (Group 1).RESULTS: The patients' mean age in Group 2 was 51.4 ± 13.4 (27-80), and in Group 1 it was 50.0 ± 12.8 (18-90) years (p=0.904). Between the groups, there were no statistical differences in terms of BMI, number of births, or time since menopause (p=0.164, p=0.993, p=0.179 respectively). Postmenopausal symptoms in Group 2 occurred in 23 patients (56%), and in Group 1 in 225 patients (32%), (p=0.002); a history of difficult birth was present in Group 2 in 24 patients (58%), and in Group 1 in 230 patients (32%), (p=0.001); constipation in Group 2 occurred in 22 patients (53.7%) and in Group 1 in 241 patients (34.4%), (p=0.012); a history of pelvic surgery was present in Group 2 in 18 patients (43.9%) and in Group 1 in 107 patients (15.3%), (p=0.000); neurologic disease was present in Group 2 in 6 patients (14.6%), and in Group 1 in 64 patients (9.1%), (p=0.244); DM was present in Group 2 in 6 patients (14.6%) and in Group 1 in 88 patients (12.6%), (p=0.700); cystocele was present in Group 2 in 6 patients (18.2%) and in Group 1 in 144 patients (23%), (p=0.494); rectocele was present in Group 2 in 7 patients (21.2%) and in Group 1 in 72 patients (14.8%), (p=0.325); cigarette use was present in Group 2 in 10 patients (24.4%) and in Group 1 in 115 patients (16.4%), (p=0.189).CONCLUSION: Among women having urinary in continence, 5% also had gas/fecalIncontinence, and risk factors for this situation were previous pelvic surgery, postmenopausal symptoms, constipation and a history of difficult birth; time since menopause, body mass index, cigarette use, cystocele, rectocele and vaginal birth were not found to be risk factors.