Gömülü alt 3 .büyük azı dişlerinin klinik, radyolojik ve cerrahi açıdan değerlendirilmesi
Clinical, radiological and surgical evaluation of impacted lower 3.molars
  1. Tez No: 203903
  2. Yazar: SERDAL VESKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. M. KEMAL YAMALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, çekim endikasyonu olan alt gömülü 3. büyük azı dişlerinin klinik, radyolojik ve cerrahi açıdan değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu amaçla 458 hastada toplam 600 dişte preoperatif, intraoperatif ve postoperatif bulgular incelenmiştir. Gömülü dişlerin M 3 mesafesine göre ve komşu dişle ilişkisine göre sınıflandırmaları yapılmış, çevre dokularda neden oldukları patolojiler kaydedilmiştir. Dişlerin cinsiyetlere göre dağılımı, gömülülük dereceleri saptanmıştır. Ayrıca bu dişlerin çekim endikasyonları, cerrahi çekimleri sırasında ve sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar belirlenmiştir. Elde edilen bulguların güncel literatür bulgularıyla tartışıldığı çalışmamızın sonuçları gömülü alt 3. büyük azı dişlerinin çevre dokularda çeşitli patolojilere neden olabilceğini, ayrıca operasyon sırasında ve sonrasında çeşitli komplikasyonların ortaya çıkabilceğini ancak bu komplikasyonların yerinde ve gerekli girişimlerle giderebilceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, clinical, radiological and surgical evaluation of impacted lower third molars which were planned to extract was performed. For this reason, preoperative, intraoperative and postoperative results of 600 teeth of 458 patients were analyzed. The impacted teeth have been classified according to the M 3 distance, and adjacent tissue pathologies have been recorded. Additionally, distrubition of the impacted teeth according to sex and the degree of impaction was detected. Neverthless, indication for extraction of these impacted teeth and the complications occured during and after the surgical extraction were determined. Our results, compared with the current literature showed that impacted lower 3.molars can not only cause various pathologies in the adjacent tissues. But also can cause complications during and after the operation. These complications can be eliminated with the precise and necessary interventions.