Hemşirelerin örgütsel güven düzeyleri ile kişisel-mesleki özellikleri ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki
Relationship between nurses' organizational trust level and personal- professional characteristics and organizational citizenship behaviors
  1. Tez No: 203982
  2. Yazar: SERAP ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma, hemşirelerin örgütsel güven düzeylerini belirlemek, örgütsel güven düzeyi ile kişisel - mesleki özellikleri ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında örgütsel güven ölçeği ile örgütsel vatandaşlık düzeyi ölçeği hemşirelik için uyarlanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan 100 yatak ve üzeri kapasiteye sahip 24 hastanede çalışan tüm hemşireler oluşturmakta olup, en az 1 yıl çalışmış ve kuruma oryantasyonunu tamamlamış olan hemşireler örneklem kapsamına alınmıştır.Araştırmada kullanılan veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlik analizleri, toplam 10 hastane çalışan 211 hemşireden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın asıl verileri ise evreni oluşturan diğer 11 hastanede çalışan ve araştırmaya katılmaya istekli olan 482 hemşireden toplanmıştırVeri toplamada hemşirelerin kişisel ve mesleki özelliklerini tanımlayan bir soru formu ile Örgütsel Güven Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır.Veriler sayı, yüzdelik, ANOVA, t testi, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon analizi testleri ile analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda örgütsel güven ölçeği ve örgütsel vatandaşlık düzeyi ölçeğinin, hemşirelik alanında geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada hemşirelerin yöneticilerine, kurumlarına ve çalışma arkadaşlarına güven boyutunda ortalama puana sahip oldukları, özel sektörde ve özel hastanelerde çalışan, ameliyathanede ve servis sorumlu hemşiresi olarak görev yapan; 25 yaş ve altında, evli, mesleği isteyerek seçen, aracı şirketlerde sözleşmeli olarak çalışan, çalıştıkları birimde kendi isteği ile görevlendirilen, haftada 40 saat ve altında çalışan, günlük olarak 16-20 arasında hastaya bakım veren, yaptıkları işten memnun olan ve işten ayrılmayı düşünmeyen hemşirelerin örgütsel güven düzeyinin yüksek olduğu ve hemşirelerin ÖG düzeyi ile ÖVD arasında anlamlı ilişkilerin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was realized to determine nurses?s organizational trust level, to analysis relationship between their organizational trust level and personal- professional characteristics and organizational citizenship behavior.This research involves; The whole nurses who work in 24 hospitals which have capacity 100 beds and more and nurses who were completed their orientation and worked at least 1 year. Reliability and validity analysis of collecting data implements in this research were realized with data of 211 nurses who were working totally in 10 hospitals.The main datas of this research were collected from other 482 nurses who were working other 11 hospitals and willing to contribute this research.A question form which determined nurses? personal- professional characteristics and organizational trust inventory and organizational citizenship level inventory were used to collect data.The datas were analized with numbers, percentage, ANOVA, t test Kruskal Wallis and Pearson corelation analysis.According to this research, nurses had average points as confidential for their managers, institutions and partnerships and the nurses who were working in private sector and private hospitals and who were working in operating room and working as responsible nrse in service, 25 years old and married and were chosen this profession and were working 40 hours and under it in a week; taking care 16-20 patients in a day and very well satisfied; never thaught about leaving this job had very high organizational trust level and they had meaningful relationships between organizational trust level and organizational citizenship level.