Er,Cr;YSGG lazer ve cerrahi frezle oluşturulan kemik defektlerinde kemik morfogenetik protein (BMP) ve greft materyali (B-TCP+HA) uygulanarak kemik iyileşmesinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of bone defects,performed with Er,Cr,YSGG laser and steel burs, filled with bone morphogenetic protein (BMP) and graft material (B-TCP+HA)
  1. Tez No: 204058
  2. Yazar: DENİZ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide, implantolojide ve periodontolojide birçok endikasyon kemik kesisi veya şekillendirme işlemlerini gerektirmektedir.Genel olarak düşük hızlı deliciler, elmas deliciler, çelik frezler veya testereler kemik kesisi ve şekillendirmesi işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu teknikler sıklıkla mekanik travma,aşırı doku ısınması ve kanamaya neden olmaktadır. Termal ve mekanik zarar vermeden kesin kemik kaldırma işlemleri için, lazer uzun zamandır tercih edilmektedir.Çalışmamızda ,lazer ve frezle oluşturulan kemik defektlerine BMP ve greft materyali uygulayarak kemik iyileşmesini değerlendirmeyi hedefledik.72 adet Spraque ?Dawley cinsi sıçanın,sağ tibiasına çelik frezle, sol tibiasına lazerle defekt açtık. Denekleri 6 ana gruba ayırdık. Bu grupları da sakrifikasyon günlerine (7., 21., 45.) göre 3 alt gruba ayırdık.Histopatolojik değerlendirmeler için preperatlar %5'lik nitrik asitte dekalsifiye edildikten sonra Hematoksilen ve Eosin ile boyandı.Histopatolojik değerlendirmede, 7.günde ,damarlanma ve osteoklastik aktivite ve fibrozisin frez grubunda lazer grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla olduğu gözlendi. 21.günde osteoblastik aktivite Lazer + Greft + BMP grubunda istatistiksel olarak ileri derecede,Frez+ Greft + BMP grubundan fazla ve Frez+Greft+BMP grubunda osteoklastik aktivite Lazer + Greft+ BMP grubundan istatistiksel olarak ileri derecede fazla olduğu gözlendi. 45.günde, damarlanma ve fibrozis frez grubunda lazer grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla gözlendi. 21.gündeki yeni kemik oluşum alanları Olympus Soft Imaging AnalySIS Fıve ile tüm gruplarda ölçüldüğünde Lazer +Greft+BMP grubunda en çok yeni kemik alanı gözlendi (%62).Bu sonuçlar ışığında,Er,Cr:YSGG lazerin kemik cerrahisinde çelik frezden daha hızlı iyileşme sağladığı düşüncesindeyiz. Aynı zamanda bifazik fosfat seramiklerinin, BMP ile kombine kullanımı osteogenezisi arttırdığı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Bone cutting or modelling is required for many indications in maxillofacial surgery,oral surgery,implant placement and periodontolgy. Traditionally a variety of hard instruments, such as low speed drills, diomand drills, steel burs or saws are used to remove, shape or cut bone. These techniques frequently cause mechanical trauma, excessive tissue heating and bleeding. It has long been recognised that an alternative to drills or steel burs may be a laser that is adapted to remove bone precisely without thermal or mechanical damage.This study compares the bone repair process after bone defects performed either with the Er,Cr:YSGG laser or with the steel burs, filled with bone morphogenetic protein and graft material (HA+ß-TCP). 72 adult Spraque- Dawley rats were used for this study. The animals were randomly divided into six experimental groups. The right tibia of the rats were perforated by steel bur, and the left tibia of them perforated by an Er,Cr:YSGG laser. Created bone defects were filled with only graft(HA+ ß-TCP) or graft+BMP. Each main group was then divided into 3 subgroups as per their sacrification days (7., 21., 45.). The fixed bone specimens were decalcified in 5 % nitric acid solution and processed in parafin wax.