Comparative study on the use of refusals by Turkish learners of English and native speakers of English in urban and rural areas
Reddetme stratejilerinin kentsel ve kırsal bölgedeki İngilizce öğrenen kişiler ve ana dili İngilizce olan kişilerden tarafından kullanımı üzerine karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 204293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYDE SİNEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETBu çalışma ngilizce öğrenmekte olan Türkiye'de kentsel ve kırsal bölgelerde yaşayanöğrencilerin ve anadili ngilizce olan Amerika'da kentsel ve kırsal bölgede yaşayan kişilerinreddetme stratejilerini kullanımlarında benzerlikler ve farklılıklar olup olmadığını ortayaçıkarmak amacı ile yapılmıştır.Çalışmaya 101 ngilizce öğrenmekte olan Türk öğrenci ile 50 anadili ngilizce olan kişikatılmıştır. Gerekli bilgiyi toplayabilmek amacıyla söylem tamamlama anketi uygulanmıştır.Uygulanan söylem tamamlama anketi reddetme gerektirebilecek 12 farklı durumdaoluşmuştur: üç rica, üç öneri ve üç davet. Her bir gruptaki durumda denekler kendilerindenbiri yüksek, biri düşük ve biri de kendilerine eşit sosyal statüdeki insanla iletişimkurmuşlardır.Data analizi tüm gruplardaki deneklerin reddetme stratejilerini benzer bir şekildekullandıklarını göstermişlerdir. Tüm denekler farklı sosyal statüdeki insanlarla olanetkileşimlerinde benzer açıklık ve dolaylılık tutumlarını sergilediler. Ayrıca, iletişimdebulunulan kişinin sosyal statüsünün bütün grupların strateji seçimlerinde önemli bir roloynadığı gözlenmiştir.Bu çalışmaya sınırlı sayıda deneğin katılmasından ötürü, bu araştırmanın sonuçlarınıgenellemek yanlış olabilir. Bu nedenle, sonuçlar değerlendirilirken bu gerçek göz önündebulundurulmalıdır.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was carried out in order to investigate the similarities and differences betweenthe use of refusal strategies used by TLE in urban areas, TLE in rural areas, NSE in urbanareas and NSE in rural areas.101 Turkish EFL learners and 50 native speakers of English participated in the presentstudy. In order to gather the necessary information a discourse completion questionaire(DCQ) was administered. The DCQ consists of 9 situations which may require a refusal :three invitations, three requests and three offers. For each of these three groups of situations,the subjects were in interaction with one higher, one equal and one lower status interlocutor.The data were analysed by means of pearson chi-square, correlation and Mann Whitney-Utests.Analysis of the data showed that subjects in all groups used the refusal strategies in amanner similar to one another. All the subjects seem to have similar notions of directness andindirectness in their actions with people from varied social status. In addition, it was observedthat the status of interlocutor was an important factor in strategy choice for all respondentgroups.It might be wrong to generalize the findings of this study since the limited number ofsubjects participated in it. That is why this fact should be taken into consideration when thefindings are evaluated.