Perspectives of young learners of English towards assessment: Formative or summative?
İngilizce öğrenen ilköğretim öğrencilerinin değerlendirme sürecine bakış açıları: Süreç mi sonuç mu?
- Tez No: 204308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA DÖNER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İNGİLİZCE ÖĞRENEN İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİNDEĞERLENDİRME SÜRECİNE BAKIŞ AÇILARI: SÜREÇ Mİ? SONUÇ MU?İlyas Çağlar DOĞANDEREÖZETİngiliz dili eğitimi metodolojisindeki son eğilimler dil öğretmenlerini sınıftasıklıkla kullandıkları yöntemlerle uyumlu alternatif değerlendirme yolları aramayazorlamıştır. Bu çalışmanın hedefi İngilizce öğrenen çocukların süreç odaklıdeğerlendirme yolları ve sonuç odaklı değerlendirme yolları yoluyla değerlendirmeyeolan bakış açılarını araştırmaktır. Dönem boyunca katılımcıların süreç ve sonuç odaklıdeğerlendirme arasındaki farkı ayırt etmelerine yardım etmek için portfolyodeğerlendirmesi ve geleneksel kalem-ve-kâğıt sınavları kullanıldı ki bu onların konuüzerindeki fikirlerini şekillendirecekti.Bu çalışma Düzce ilinde bir devlet okulundaki 4., 5., 6. ve 7. sınıflardan 150öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler 21 maddeden oluşan bir öğrenci anketi ve biröğrenci mülakatından elde edilmiştir.Öğrenci anketi ve öğrenci mülakatından elde edilen verilerin analizi çocuklarınsürece dayanan değerlendirmeye olumlu tavırlarının olduğunu göstermiştir. Fakat 7.sınıf öğrencilerinin bazılarının portfolyo değerlendirmesine 8. sınıf sonunda gireceklerisınav sebebi ile karşı oldukları bulunmuştur. Ayrıca, süreç boyu kayıt tutmayı teşvikeden alternatif bir değerlendirme olan akran değerlendirmesi de bazı öğrencilercearkadaşlarının kendileri hakkındaki yorumları cesaret kırıcı olabildiği için eleştirilmiştir.Bu çalışmadan elde edilen bulgular, dil öğretmenlerinin gelenekseldeğerlendirme araçlarına ek olarak sınıfta öğrencilerinin bütün performansını dikkatealarak öğrencilerini süreç boyu değerlendirmeleri için alternatif değerlendirmeyollarından da faydalanmalarını önermektedir. Ayrıca, çalışmada ortaöğretim okullarıiçin öğrenci seçmek amacı ile yapılan merkezi sınavın İngiliz dili öğretiminigüçleştireceği vurgulanmaktadır, çünkü sınav İngilizce sorulara yer vermediği içinöğrenciler sınava çalışmanın İngilizce öğrenmekten daha önemli olduğunu hissedebilir.Key Words (Turkish): Süreç bazlı değerlendirme, Sonuç bazlı değerlendirme,Portfolyo değerlendirmesi, Akran değerlendirmesi, Özdeğerlendirmeİlyas Çağlar Doğandere, Yüksek Lisans Tezi, 2006
Özet (Çeviri)
PERSPECTIVES OF YOUNG LEARNERS OF ENGLISH TOWARDSASSESSMENT: FORMATIVE or SUMMATIVE?İlyas Çağlar DOĞANDEREABSTRACTThe recent trends in English Language Teaching methodology have forcedlanguage teachers to look for alternative ways of assessment that would be compatiblewith the methods frequently used in the classroom. The objective of the present study isto investigate the perspectives of young learners of English towards assessment throughformative or summative ways. Portfolio assessment and traditional paper-and-pencilexams were used throughout the term to help the participants differentiate betweenformative and summative assessment, which would form their opinions on the issue.The present study was carried out with 150 primary school students from the 4th,5th, 6th, and 7th grades in a public primary school in the province of Duzce. The data wasobtained through a learner questionnaire composed of 21 items and a learner interview.The analysis of the data elicited from the learner questionnaire and interviewswith the participants demonstrated that young language learners have positive attitudestowards formative assessment. However, it was found that some of the participants fromthe 7th grade are against portfolio assessment due to the exam they will take at the endof the 8th grade. Furthermore, peer-assessment as an alternative way of assessment thatfosters ongoing record-keeping is criticized by learners as their peers? comments ontheir portfolios may be discouraging for them.The findings from the study suggest that language teachers make use ofalternative ways of assessment in addition to traditional assessment tools so that theycan assess their learners on a continuous basis by taking into account the wholeperformance of their learners in the classroom. Besides, it is stated in the study that acentral examination to select students for high schools may hamper English languageteaching, for learners may feel that studying for the exam is much more important thanlearning English since it does not include questions in English.Key Words (English): Formative assessment, Summative assessment, Portfolioassessment, Peer-Assessment, Self-assessmentİlyas Çağlar Doğandere, MA Thesis, 2006