Türkiye'de kamu denetiminde değişim süreci ve performans denetimi
Changing process in the public audit in Turkey and performance audit
- Tez No: 204329
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU YÖNET M ANAB L M DALITÜRK YE'DE KAMU DENET M NDE DEĞ Ş M SÜREC VEPERFORMANS DENET MHukuk devleti ve hesap verebilirlik anlayışının hayata geçirilebilmesindeyönetimin geliştirilmesine büyük katkı yapan denetimin önemi tartışılamaz.Geleneksel yapının tıkanması ve uluslararası kuruluşların etkisiyle dünyanıngelişmiş ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de 1980'lerden itibaren yönetim vedenetimde birtakım reformlar gerçekleştirilmiştir. Ancak geleneksel yapınınolduğu gibi, getirilmek istenen yeni kurumların da eksiklikleri bulunmaktadır. Buçalışma, kamu denetiminde getirilmek istenen yeni kurumlar ile gelenekseldenetim yapısının genel bir değerlendirmesini yapmak ve denetim yapısınıngeliştirilmesine yönelik öneriler sunmak suretiyle değişim sürecine katkıdabulunmayı amaçlamaktadır.Tez konusu, ?Denetime Genel Bir Bakış?, ?Yönetim ve DenetimdeDeğişim?, ?Performans Denetimi?, ?Türkiye'de Denetimde Yeniden Yapılanma vePerformans Denetimi? ile ?Sorunlar-Tartışmalar? ana başlıkları altında elealınmakta ve ?Sonuç? kısmındaki tespit ve önerilerle son bulmaktadır.Çalışma, yöntem olarak literatür taraması, yetkililerle mülakatlar veuygulamadan kazanılan mesleki birikimler temelinde şekillendirilmiş, ayrı biraraştırma konusunu teşkil etmesi ve süre, maliyet ve kapsam bakımındanzorluklar içermesi nedeniyle denetim elemanları ve denetlenenlerle alançalışmaları yapılması yoluna gidilmemiştir.Çalışmanın sonucu olarak kısaca aşağıdaki hususlar ifade edilebilir:Değişim kaçınılmazdır. Düzenlilik denetimi, iç denetim ve performans denetimibirbirlerini tam olarak ikame eden denetim türleri değildir. Kavramlarınkendilerinden öte kapsamlarına bakılmalı, denetim birimleri arasında iletişim,işbirliği ve koordinasyon kurulmalı, düzenlemeler ve uygulamalar zamanındayapılmalı, neoliberal politikalar çerçevesinde daha da önemli hale gelmesi gerekendenetim zaafa uğratılmamalıdır. Denetim Üst Kurulu kurularak, denetiminbağımsızlığı pekiştirilmelidir. Yönetim ve denetimde değişim eş zamanlı olarakgerçekleştirilmeli, performans yönetimi ve denetimi, ngiltere'deki yurttaş şartlarıuygulaması benzeri bir yönetim anlayışı ile birlikte getirilmeye çalışılmalıdır.Tezi Hazırlayan : YAŞAR OKURTez Danışmanı : DOÇ. DR. HAMZA ATEŞTez Kabul Tarihi : 28/06/2006-2006/12Jüri Üyeleri : Doç.Dr.Hamza Yrd.Doç.Dr.Muharrem Yrd.Doç. Dr. AHMETATEŞ ES NOHUTÇU
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU YÖNET M ANAB L M DALICHANGING PROCESS IN THE PUBLIC AUDIT IN TURKEY ANDPERFOMANCE AUDITThe importance of audit is not discussion that it is more contributed toimprovement of management and implement of law state and understanding ofaccountability. The reforms are realized in management and audit by universalinstitution effective in countries as Turkey. This study, is evaluation by the newinstitutions is desire forward in the public audit with the traditional supervisionstructure, explored the reasons of compulsory changeable, is put forwardsuggestions about audit structure and have been aim contribute for the changingprocess.The subject thesis, ?General Survey to Audit?, ?Alteration at theManagement and Audit?, Performance Audit?, ?Restructuring in Turkey at theAudit and Performance Audit? with ?Questions - Discussions? take on by headlineand it is complete in chapter ?Result? by the establishing and suggestions. Thestudy, scanning of literature as method, the interview with authorizers, and by theaccumulations professional basis are gained from practice, it is shaped.As result of study, it can shortly explain in the following: The restructuringis inevitable. The audit orderliness in the extent restructure of audit, internal auditand performance audit are not kinds audit that they do not installing. AuditSupreme Council must establish. The independent of audit must be hardened.Restructuring and alteration must be concurrency realize. In this context, by themanagement performance and inspection, as like understanding managementabout practice of the citizen conditions in UK is must realize.Tezi Hazırlayan : YAŞAR OKURTez Danışmanı : DOÇ. DR. HAMZA ATEŞTez Kabul Tarihi : 28/062006-2006/12Jüri Üyeleri : Doç.Dr.Hamza Yrd.Doç.Dr.Muharrem Yrd.Doç.Dr.AHMETATEŞ ES NOHUTÇU