Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde gümrük rejimleri uygulamaları ve değerlendirilmesi
The applications of customs regime and its evaluation in accordance with the EU
  1. Tez No: 204413
  2. Yazar: SERAP UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
MALİYE ANABİLİM DALIMALİYE BİLİM DALIAB'NE UYUM ÇERÇEVESİNDE GÜMRÜK REJİMLERİ UYGULAMALARI VEDEĞERLENDİRİLMESİSERAP UZUN(Yüksek Lisans Tezi)Gümrük kavramı; genel anlamda iki yada daha fazla ülke arasında siyasi sınırlardanfarklı olarak belirlenmiş sınırı aşan eşyadan alınan mali yükümlülükler olarak ifadeedilmektedir. Gümrük idarelerinin Gümrük vergileri toplamak, yasadışı eşya trafiği ilemücadele etmek gibi iki temel fonksiyonu vardır. Gümrük vergileri de, ülkeye ithal edilenveya ülkeden ihraç edilen mallar üzerinden gümrük hattını geçtiklerinde alınan vergilerdir vedevlet gelirleri arasında önemli bir yere sahiptir. Gümrüklerde uygulanacak işlemler“idare,usul, sistem ve düzen”anlamına gelen rejimlere tabidir. Cumhuriyetin ilanından sonra tümalanlarda yönünü batıya çeviren Türkiye, özellikle ekonomik alanda Avrupa Birliğiülkelerinin önemli bir partneri olmuş ve bu ülkelerin oluşturdukları organizasyonlar içinde yeralmak istemiştir. Türkiye'nin 1963 yılında başlayan birlik macerası 1996 yılında GümrükBirliği'nin kabul edilmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Gümrük rejimlerininuyumlaştırılması da bu bağlamda önemli bir süreç olmuştur.DANIŞMAN: SAYFA 178Doç. Dr. Filiz GİRAY
Özet (Çeviri)
MALİYE ANABİLİM DALIMALİYE BİLİM DALITHE APPLICATIONS OF CUSTOMS REGIME AND ITS EVALUATION INACCORDANCE WITH THE EUSERAP UZUN(Yüksek Lisans Tezi)Customs concept generally expresses the financial liabilities are taken from the goodspassing the borders among two or more countries whose boundaries are differently designatedthan the political boundary. Customs administration has two main functions such as collectingcustoms duties and fighting against the illegal traffic of goods. Customs duties are the taxeslevied from the goods intended for export or import while they are passing the customs borderand these taxes occupy an important position among the government?s incomes. Customsformalities subject to the regimes which have meanings such as ? administration, procedure,system, order?. Turkey which gravitates towards west in all its aspects after the proclamationof the republic,becomes an important partner of the EU countries especially in the economicsphere and wishes to take a part of the organizations of these countries performed. Theadventure of the union of Turkey which has started at 1963, relocated to a new dimensionwith the acceptence of its membersip to the Customs Unity in 1996. In this context,harmonization of the regimes of the customs becomes a significant process.DANIŞMAN SAYFA 178Doç. Dr. Filiz GİRAY