İnternet üzerinden reklam ve Türkiye uygulaması
Advertising on the internet and Turkey practice
- Tez No: 204418
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER TOKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETDünyada internette pazarlama gün geçtikçe gelişmektedir. Bu gelişim hemteknolojik açıdan hem de bu sektörde dönen para açısından olmaktadır. nternettepazarlamayla birlikte internet üzerinden reklamda da gelişmeler yaşanmaktadır.şletmeler her geçen gün interneti, kendilerini ve ürünlerini daha çok tanıtmak içinkullanmaktadırlar. Doğal olarak Türkiye'de dünyadaki bu gelişime ayak uydurmalıdır.Tabi şu an için Türkiye'deki gelişimin dünyaya göre daha yavaş olduğu söylenebilir.Türkiye'deki işletmeler internet üzerinden reklama, geleneksel reklam kadar yatırımyapmamaktadırlar. Fakat sonuç olarak internet üzerinden reklamda, işletmelereyenilikler sunmaktadır.Bu çalışmada da amaç, Türkiye'de işletmelerin internet üzerinden reklamı hangitemel amaçlarla kullandıklarını bulmaya çalışmak olmuştur. Bu amaçla Türkiye'de,medya sitelerinde reklam veren işletmelere e-posta yoluyla anket çalışması yapılmıştır.Daha sonra faktör analizi kullanılarak işletmelerin internet üzerinden reklamı hangitemel amaçlarla kullandıkları açıklanmıştır. Ortaya çıkan bu temel amaçlar; farklılaşma,gelecek odaklılık, hedef pazara daha etkin ulaşma, yeni bir reklam alanıdır.Çalışmanın sonucunda da Türkiye'deki işletmelerin internet üzerinden reklamı;geleneksel reklama göre çok daha yeni bir alan olması ve rakiplerine göre bir farklılıkyaratarak, tüketicilerine daha hızlı ulaşabilmeleri amacıyla kullandıkları tespitedilmiştir. Bunun yanında işletmeler bu reklamcılığa daha çok uzun vadede iyi birkonuma gelmek için yatırım yapmaktadırlar. Çünkü dünyada interneti kullananişletmelerin gelişim hızlarına bakıldığında, Türkiye'deki işletmeler de mutlaka internetikullanarak daha da gelişeceklerdir.Anahtar Kelimeler : nternette Pazarlama, nternet Üzerinden Reklam, WebÜzerinden Reklam, nternette Reklam, Sanal Reklam.Danışman : Prof. Dr. Tuncer TOKOLSayfa Sayısı : 104iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInternet marketing has improved day by day passed. This improvement can?t beseen only internet marketing but also advertising on the internet. The companies useinternet in order to present their products and themselves day by day. As usual Turkeyshould adapt itself to this improvement. But we can say that the improvement in Turkeyis slower according to the world. The most of the companies in Turkey don?t invest ontraditional advertising more than advertising on the internet but advertising on theinternet can present new things to the companies.The purpose in this project is to search that why companies in Turkey useadvertising on the internet and which kind of basic purposes they use. For this purpose,the companies in Turkey which advertise to media sites was taken a poll by e-mail.Then it was explained that which kind of basic purposes, companies in Turkey useadvertising on the internet using factor analysis. These basic purposes are create adifference, focusing on future, to reach the target market in a more active way and newadvertising area.In the end of this project, it is determined that the companies in Turkey whichuse the advertising on the internet use it in order to create a difference against theirrivals and being a new field according to tradional advertising and also used to reachfaster to its consumers. Because when we check the speed of internet improvement inthe world, the companies in Turkey which use internet is going to develop more thanthe others.Key words : Internet Marketing, Advertising On The Internet , Advertising OnThe Web, Internet Advertising, Virtual Advertising.Advisor : Prof. Dr. Tuncer TOKOLNumber Of The Pages : 104iv