Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi'nin yapısı ve oluşumu
The structure and formation Process of the European Court of First Instance
  1. Tez No: 277267
  2. Yazar: BURAK CENK İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez , Avrupa Birliği Yargı Düzeni'nin bir parçası olan ve Lizbon Antlaşması ile adı ?Genel Mahkeme? olarak değiştirilen Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi'nin yapısını ve oluşumunu ele alıp incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde; ATAD ve ATİDM'in yapısı, oluşumu ve Lizbon Antlaşması sonrası AB Yargı Düzeni'ndeki durum, tezin ikinci bölümünde; ATİDM'in işlevi, yargı yetkisi, yargılama usulü ve kararlarına karşı yargı yolları İDM'ye ilişkin tablo ve grafiklerle de desteklenerek incelenmiştir.24.10.1988 tarihli konsey kararıyla kurulan ve 01.11.1989'da çalışmaya başlayan ATİDM özellikle Nice ve Lizbon Antlaşmalarıyla bazı önemli değişikliklere tabi tutulmuş olup, bu değişiklikler Avrupa Birliği'nin zamanın değişen şartlarına adaptasyonunun birer yansımalarıdır. Birliğe üye her ülkeden birer hâkimin bulunduğu mahkemenin mevcut yapısında bazı değişiklikler yapılarak yargılama ve karar alma süreçlerinin hızlandırılması mümkün gözükmektedir. Ülkemizde ve birçok ülkede muasır medeniyet olarak kabul edilen Avrupa'nın , Birliğin yargı düzeninin her geçen yıl artma eğiliminde olan iş yüküne karşın, yargılama ve karar alma sürelerini kısaltma çabasının doğal olarak karşılanacağı kesindir.
Özet (Çeviri)
This dessertation has been prepared by Lisbon Treaty, a part of European Union?s Justice System, to examine the structure and formation process of European Court of First Instance, which was changed as ?General Court?. In that aspect, in the first section of the dissertation; The structure and formation of European Court of Justice and European Court of First Instance, the situation of EU Justice System, after Lisbon Treaty, have been analysed by charts and graphics, together with the function justice jurisdiction, method and the appeals against the ECFI?s verdicts which is mentioned in the second section of disseration.ECFI, which was established by Council decision, in October 24th, 1988 and started to its function, has been changed significantly by Nice and Lisbon Treaties and, this amendments are repercussions of adaptation of EU to catch up the changing conditions of the time. Speeding up the judgement and decision process seems to be possible, remodifying the structure of current court system which consists of judge (by one judge) from each member countries. In Europe, agreed as contemporary civilisation, by lots of countries, beyond Turkey, this changes can be seen as quite reasonable, if not mandatory, because of the increasing workload of EU Justice System, gradually in quantity or intensity.