Yapı sektöründe taşeron kullanımı ve sektöre yönelik bir araştırma
Subcontractor in the construction sector and a survey in construction sector
  1. Tez No: 204463
  2. Yazar: LEVENT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİYAPI SEKTÖRÜNDE TAŞERON KULLANIMI VE SEKTÖRE YÖNELİK BİRARAŞTIRMALevent CENGİZİşletme Anabilim DalıKocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2006Danışman: Prof..Dr Mustafa KÖKSALTezde Türk inşaat sektöründe taşeron-müteahhit ilişkisi hakkında kapsamlıolarak araştırma yapılmıştır. Ülkemizde yönetim tekniği olan outsourcing yani dışkaynaklardan yararlanma uygulaması en iyi inşaat sektöründe bilinmektedir.Dolayısı ile araştırma genellikle bu sektörde yoğunlaşmıştır. Ancak dışkaynaklardan yararlanma konusunda ülkemizde özellikle inşaat sektöründe henüzyeterli çalışma yapılmamıştır.Günümüz global rekabet dünyasında, işletmeler küçülmeye çalışmakta, enazından kar ve pazar payını korumak ve maliyetlerini düşürmek istemektedir.İşletmelerin dış kaynaklardan yararlanmaya başlamasının en basit sebebi işazalmasına giderek sabit harcamaları düşürmektir. Dolayısı ile bu yöntemin istenensonucu sağlayıp sağlamadığının anlaşılması önem kazanmaktadır.Stratejik yönetim kaynaklarında dış kaynaklardan yararlanma stratejikavantaj elde etme yöntemi olarak anlatılmıştır. Dış kaynaklardan yararlanma dıştedarikçiden değer yaratan faaliyetin satın alınmasıdır. Bu yöntemin giderek yaygınolarak kullanılmasının nedeni, işletmenin asıl ve destekleyici faaliyetlerinin tümündekaynakların ve olanakların rekabeti arttırıcı yönde kullanılmasını sağlamasıdır.Araştırmada, müteahhit-taşeron arasındaki ilişkilerin incelenmesi ileinşaat işletmelerinde dış kaynaklardan yararlanma yönetim tekniğininuygulanmasında karşılaşılan zorluklar, bu tekniğin başarılı olmasını sağlayacakfaktörlerin bulunması ve bu tekniği uygulayacak işletmelere faydalı olacak bilgilerinverilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada, dış tedarikçi-müteahhit arasındaki ilişki hakkında bilgialabilmek için tarama yöntemi kullanılmıştır. Müteahhit işletmelere sorular sorulmuşve SPSS Programı kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTSUBCONTRACTOR IN THE CONSTRUCTION SECTOR AND ASURVEY IN CONSTRUCTION SECTORThis study is a comprehensive survey about outsourcing and therelationship between outsourcers and contractors in Turkish construction sector.Management technique of outsourcing or using external provider beastly knownin construction sector in our country. Unfortunately especially in constructionsector in our country any component research has been accomplished yet.In today's world of global competition, businesses are desperately tryingto boost, or at least maintain, profits and market share and reduce spendingcosts. Businesses start to take advantage of outsourcing simply because they wantto cut overheads-shorthand in most cases by cutting jobs. Because it is importantto realize if the case came through the aspired result.In the literature of strategic management outsourcing has becomerecognized as a means to achieve a range of strategic benefits. Outsourcing is thepurchase of a value-creating activity from an external supplier. The major reasonoutsourcing is being used prominently is that few, if any, firms possess theresources and capabilities required to achieve competitive superiority in all primaryand support activities.In this study, by analyzing the relationships between the outsourcers andcontractors, it was aimed to contribute the beneficial learning?s to the companieswhich would apply this technique, the procurement of the factors that wouldassure this technique to be successful and the adversities possibly come acrossthrough the outsourcing application in the construction companies.In this study a survey method was used to reach the information aboutcontractor?s relationship between outsourcers. Through all this researchprocess, questions were asked to the contractors and by SPSS program theanalysis were made.