ABD Elçisi Samuel S. Cox'un İstanbul elçilik yılları (1885-1886)
Samuel S. Cox's years in İstanbul as the USA minister (1885-1886)
- Tez No: 204475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L M DALIABD ELÇ S SAMUEL S. COX'UN STANBUL ELÇ L K YILLARI(1885-1886)ÖZETSamuel Sullivan Cox, Amerika Birleşik Devletleri'nin seçkinşahsiyetlerinden birisiydi. 30 Eylül 1824 tarihinde ABD'nin Ohioeyaletinde dünyaya geldi. Ohio ve Brown Üniversitelerine devam etti.Mezuniyetinin ardından Cincinnati şehrinde avukat olarak çalıştı. 1853yılında gazeteciliğe başladı ve Ohio Statesmen gazetesinin editörlüğünüyaptı. Gerçek bir Demokrat Parti destekçisiydi. 1856 yılında seçildiğiTemsilciler Meclisi üyeliğinde 1857- 1865 yılları arasında aralıksız dörtdönem boyunca görev yaptı. 1865 yılında New York şehrine taşındı.1868 yılında yeniden seçildiği kongrede 1885'e kadar görev yaptı. 1885yılında ABD Başkanı Cleveland tarafından yaklaşık on beş ay sürecekbir görev olan Birleşik Devletler stanbul Elçiliğine atandı. Bu görevsırasında iki ülkenin dostluğunda önemli katkıları oldu ve yaptıklarıylaSultan II. Abdülhamit'in güven ve takdirini kazandı. Ayrıca stanbul'dabulunduğu günlerde ülkesinin çıkarlarını gözetme ve ileriye götürmenoktasında faaliyetlerde bulunmakta tereddüt göstermedi. Görevibırakmasının ardından New York'a geri dönen Cox, 10 Eylül 1889tarihinde öldü. Yaşadığı dönemde Türkleri seven nadir Amerikalılardanbiri olarak tarihe geçti.Tezi Hazırlayan : Ahmet PEKCANTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAYTez Kabul Tarih ve No : 28.06.2006- 2006/12Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Hasret ÇOMAKDoç. Dr. Bedri GENCERYrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAY
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L M DALISAMUEL S. COX?S YEARS IN ISTANBUL AS THE USA MINISTER( 1885-1886 )ABSTRACTSamuel Sullivan Cox was one of the distinguished citizens of theUSA. He was born on September 30, 1824, in Zanesville, Ohio. Heattended Ohio University but graduated from Brown University. Upongraduation, Cox established a law practice in Cincinnati. In 1853, Coxembarked upon a newspaper career, serving as the editor of the OhioStatesman. He was a devoted member of the Democratic Party. In 1856,Columbus residents elected Cox to the U.S. House of Representatives.He held this position for four consecutive terms. In 1865, he moved toNew York. In 1868, was elected to the House of Representatives andretained his seat until 1885. In 1885, the President Cleveland appointedhim to Turkey as US Minister to reside near the Government of theOttoman Empire, a position that he held for about fifteen months.There, he tried hard to cultivate to the fullest extent, the friendshipbetween the two countries. He was also appreciated by SultanAbdulhamid II. In addition, while in Turkey he managed to advance theinterest and prosperity of his native land. After his assignment inTurkey, Cox returned to New York and was elected once again to thecongress and served in this position until his death on September 10,1889. He was one of the rare Americans who loved Turk at his time.Tezi Hazırlayan : Ahmet PEKCANTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAYTez Kabul Tarih ve No : 28.06.2006- 2006/12Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Hasret ÇOMAKDoç. Dr. Bedri GENCERYrd. Doç. Dr. Bekir GÜNAY