Kamuda stratejik planlama ve emniyet teşkilatında uygulanabilirliği
Strategic planning in public and feasibility in police department
  1. Tez No: 204474
  2. Yazar: İSMAİL FUAT YAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Her alanda hızlı bir değişimin yaşandığı günümüz dünyasında, örgütler budeğişimden kaynaklanan belirsizlikleri önceden tahmin ederek, varlıklarınısürdürebilmek ve geliştirmek amacındadırlar. Değişimlerin bu derecede hızlı yaşandığıbir ortamda, sadece sabit verilere ve tahminlere dayalı planlar yeterli olmamaktadır.Örgütler, ani değişikliklere, ihtiyaç ve beklentilere de cevap verebilecek şekilde esnekplanlara gereksinim duymakta, ellerindeki kaynaklar ile ulaşmak istedikleri amaçlararasında rasyonel bir uyum sağlamak için stratejik planlamadan faydalanmakzorundadırlar. Stratejik planlama yapmayan örgütler, çevreyi iyi bir şekilde analizedemediklerden, amaçlarını net olarak belirleyemez, gerekli vizyonu oluşturamaz veellerindeki kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanamazlar. Bunun sonucu olarakda artan rekabet ortamına ve değişen çevre şartlarına uyum sağlayamaz ve varlıklarınısürdüremezler.Kamu yönetimi ve kamu örgütleri açısından da stratejik planlama yapmak,kaliteli, etkin ve verimli bir hizmet verebilmek için zorunludur. Kamunun hitap ettiğikesim ve hizmet verdiği alan özel sektöre oranla daha fazla ve daha çeşitlidir. Halkınbeklentilerini karşılamak, daha etkin, verimli ve kaliteli bir hizmet vermek devletlerinen temel görevidir. Bunu sağlayabilmek için de stratejik planlamanın ve stratejikyönetim anlayışının kamu kesiminde doğru bir şekilde uygulanması gerekir.Görevi kamu düzenini sağlamak ve kamuya çeşitli alanlarda hizmet götürmekolan Emniyet Teşkilatı da, suçla daha iyi mücadele edebilmek, kaynaklarını daha etkinkullanabilmek, vatandaşların beklentilerine cevap verebilmek için stratejikplanlamadan faydalanmalıdır. Bu amaçla stratejilerini belirlemeli, alternatif planlarınıhazırlamalı ve en önemlisi bunu uygulamaya koymalıdır.Bu çalışmada stratejik planlama anlayışının kamuda uygulanmasınınzorunluluğu ortaya konmuş, kamuda uygulanması esnasında dikkat edilmesi gerekennoktalar belirtilmiştir. Türkiye'de ve diğer devletlerdeki stratejik planlama çalışmalarıincelenmiş, pilot kuruluşlarda yapılan çalışmalara değinilmiş ve Emniyet Teşkilatı'ndastratejik planlamanın uygulanabilirliği ortaya konmuştur.Tezi Hazırlayan : smail Fuat YAMANTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No: 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Muharrem ESYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU
Özet (Çeviri)
Having initially estimated the ambiguities stemmed from the variations, theorganisations are intending to continue and improve their existence in today?s worldwhere a fast changing at all fields are experienced. Plannings based on merely stabledatas and estimations are not sufficient where the variations are experienced in such arapid environment. Organisations need flexible plannings that could meet therequirements and expectations as well as the sudden variations. They have to make useof the strategic plannings in order to keep a rational harmony between the sources athand and the aims they like to reach. Organizations that do not make strategic planningcannot determine their aims clearly, cannot form the necessary vision and cannot usethe sources at hand more efficient and productively because of they could not betteranalysis the environment. Consequently, they cannot adapt to the increasing competitionathmosphere and the changing environment circumstances; thus, they cannot contuniuetheir existence.It is imperative to provide a quality, efficient and productive service in terms ofpublic management and the public organisations to make the strategic planning. Thesector that the public address to and the field they provide service has too much andmore varieties compared to the private sector. It is the basic task of the states to meetthe expectations of public as well as providing a more efficient, productive and qualityservice. In order to do this, the strategic planning and strategic managementunderstanding has to be properly implemented in the public sector.Police Department whose task is to maintain the public order and bring service topublic in different areas has to make use of the strategic planning in order to bettercombat the crimes, to use its sources more efficiently and to meet the expectations ofcitizens. For this purpose, it must determine its strategies, prepare alternative plans andmore importantly it must put this into practice.In this study, it has been pointed out that implementing the strategic planningcomprehension in the public sector is obligatory and what criterias should be taken intoconsideration during its practise. Strategic planning studies have been examined inTurkey and other states. The studies in pilot institutions were touched upon and thefeasibility of strategic planning in Police Department has been put forwarded.Tezi Hazırlayan : smail Fuat YAMANTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No: 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Muharrem ESYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU