Stresin bireysel performans üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The effects of stress on individual performance and a research
  1. Tez No: 204797
  2. Yazar: MUAMMER PAŞA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde stresin tanımı yapılarak nedenleri ve sonuçlarıüzerinde durulmuştur. Ayrıca birinci bölümde stres yaratan bireysel, örgütsel ve fiziksel faktörlerinneler olduğu belirlenerek bu faktörlerin bireyi nasıl etkilediği saptanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümünsonunda stresin bireysel ve davranışsal sonuçları incelenerek birey üzerinde yaratmış olduğupsikolojik ve fizyolojik etkilerin neler olduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde stresinbireysel performans üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Öncelikle performansın bir tanımıyapılmış ve performans değerleme sistemi açıklanmıştır. Performans değerleme sistemi açıklanırkenbireysel performansı oluşturan unsurların neler olduğu belirlenmiş ve stresten kaynaklanan bireyselperformans sorunlarının neler olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca bu bölümün sonunda stres kaynaklıdüşük performansın nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise Bursa iligeneli özel hastanelerde çalışan doktorlar üzerinde bir anket çalışması yapılarak bir uygulamagerçekleştirilmiştir.Anahtar Sözcüklerstres stres yönetimi performans
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts.In the first part, stress is defined and the main concern become thecauses and results of the stress.Also, in the first part factors causing individual,organizational andphysical stress are defined and how these factors affect the individual is tried to find. At the end ofthe first part the individual and behavioral results of stress are tried to find and the physhological andpsychological effects of stress are analyzed. In the second part the effects of stress on individualperformance are analyzed. Firstly, performance is defined and performance evaluation system isexplained. While explaining the performance evaluation system the objectives creating the individualperformance are defined and the problems of performance due to stress are explained. Also at theend of this part the causes of performance problems derived from stres are evaluated. In the last andthird part of the thesis a research is conducted on the doctors working in the private hospitals in thecity of Bursa by giving them a questionarie.Key Wordsstress stres management performance