Conflict over language rights: The case of Kurds and Circassians
Dil hakları çatışması: Türkiye'deki Kürt ve Çerkeslerin durumu
  1. Tez No: 204828
  2. Yazar: BURCU TOKSABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dil politikası, toplum içinde konuşulan dillerin statülerini düzenlemek ve dil ile ilgilifayda ve kaynakları dil grupları arasında dağıtmak için kullanılır. Dolayısıyla dilpolitikası etnik gruplar için hem sembolik hem de pratik bir değere sahip olmakta vepek çok ülkede dil grupları ile develt arasında bir çatışmaya yol açmaktadır.Dil gruplarının dil politikası hakkındaki pozisyonları, onların dil politikası ve devletleilişkileri hakkındaki algıları tarafından şekillendirilir. Bundan dolayıdır ki, farklı dilgrupları dil politikasını farklı algılamakta ve farklı talepler öne sürmektedirler.Bu çalışma Türkiye'deki iki dil grubunun, Kürt ve Çerkeslerin, dil hakları konusundakialgı ve taleplerini incelemeyi hedeflemektedir. İnceleme sırasında, bu iki farklı grubunalgı ve taleplerindeki farklılıklar da analiz edilmektedir. Analiz için gereken veri ise butopluluklar içindeki bazı grupların yayınlarından ve bu grupların temsilcileriyle yapılangörüşmelerden elde edilmiştir.Genel olarak, dil politikası Kürt gruplar için bir tanınma meselesi olarak algılanırken,Çerkes gruplar için en önemli sorun dilin geliştirilmesi ve topluluğun dil kullanımınarttırılmasıdır. Dolayısıyla, Kürt gruplar dillerinin Türkçe ile eşit statüde görülmesinitalep ederken, Çerkes grupların talebi dilin eğitilmesi ve geliştirilmesi için destekverilmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Her dil grubunun ihtiyaç ve çıkarlarınınkorunması ve gözetilebilmesi için dil politikaları bu farklılıkları gözönündebulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
Language policy is used as a tool for regulating the status of languages and allocatingbenefits and resources in the society among different language groups. Therefore,language policy has both an instrumental and symbolic value for the ethnic groups andis a source of conflict between language groups and the state in many countries.The positions of language groups towards the language policy are shaped by theirperceptions towards language policy, and their relations with the state. Therefore,different language groups tend to perceive language policy in different ways and havediffering demands.This study aimed to analyze the perceptions and positions of two language groups inTurkey, Kurds and Circassians, regarding language rights. During the analysis, thedifferences between the perceptions and positions of these groups were alsoinvestigated. The data for the analysis was obtained out of the texts that are published bysome groups in these communities, and interviews with the representatives of thesegroups.Overall, language policy is percieved as a matter of recognition by the Kurdish groups,while for the Circassians the primary problem is to increase language use of thecommunity and to develop the language. Therefore, while Kurdish groups demand theirlanguage to be treated equally in status with the Turkish language, the Circassian groupsdemand support for the education and development of the language. In order toaccomodate the needs and interests of each particular language group, language policiesshould take these differences into consideration.