Bireysel emeklilik sisteminde tüketici profillerinin farklılaştırılması: Antalya ve Isparta illerinin karşılaştırılması örneği
Differentiation of costumers profiles in individual retirement system: The example of cemparement between Antalya and Isparta
- Tez No: 204853
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ALİ DULUPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sosyal sigortalar, nüfusun yaşlanması ve çeşitli sorunlar nedeniyle finansmansorunları ile karşılaşmıştır. Emeklilik yaşları yükseltilmesi, prim oranlarıartırılmasına gidilmiş fakat bu durum kişilerin emeklilik dönemlerindeki hayatstandartlarında düşüşler meydana getirmiştir.Bireysel emeklilik sistemi kişilerin hayat standartını yükseltmek adınamevcut sosyal sigortalara yardımcı, tamamlayıcıdır. Kişilerin çalışma hayatı boyuncayaptıkları emekliliğe yönelik tasarruflarını yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilikdönemlerinde ek bir gelir sağlamayı hedefleyen gönüllü katılıma dayalı bireyselemeklilik sistemi, temel olarak zorunlu sosyal sigortaların yerine geçip ikame etmekiçin değil, tamamlayıcı olarak faaliyet göstermektedir.Bireysel emeklilik sistemi ile, hem bireylerin emeklilik dönemindeki refahdüzeyi yükselecek, hem de oluşan uzun vadeli emeklilik fonları ekonomiye ciddi birkaynak yaratacaktır. Sosyal güvenlik sistemimizdeki yapılan çalışmalarda, bireyselemeklilik sisteminin ülkemizde oluşumuna dair çalışmalara da yer verilmiş vesosyal güvenlik reformunun bir parçası olarak 4632 sayılı Bireysel EmeklilikTasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununu 28 Mart 2001 tarihinde kabul edilmiştir. 7Nisan 2001 tarih ve 24366 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanmıştır. 27 Ekim 2003tarihinde ilk sözleşmeler yapılarak sistem yürürlüğe girmiştir.
Özet (Çeviri)
Social security has confronted financial problems due to the aging populationand various problems. Raising the age of retirement and increasing the amount ofcuts for retirement from the wages led to a drop in the life standard of the retired ofindividuals.Individual Retirement System is a supplement to the existing social securitysystems for the purpose of increasing the living standard. Individual retirementsystem-a volunteer based system aimed at supplying an extra income by investingthe life savings made for retirement-basically is not to replace the compulsorysocial security system but to supplement it.By the Individual Retirement System not only the living standards of theindividual will improve, but also long term retirement funds will be a substantialfinancial source for the economy. Establishing the Individual Retirement System inour country was included in the efforts for the betterment of the social securitysystem and as a part of social security reform, the bill on Individual RetirementSavings and Investment numbered 4632 was passed on March 28, 2001. It waspublished in the Official Gazette (numbered 24366) on April 7, 2001. The systemwas operational as the first agreements were signed on October 27, 2003.