Türkiye'deki çevre sorunlarına karşı biyoloji öğretmenlerinin bakış açılarının değerlendirilmesi
Evalutaion of the views of biology teachers related to the environmental problems in Turkey
- Tez No: 205207
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çevre sorunlarının, canlıları özellikle insan yaşamını tehdit etmesine rağmen sorunları oluşturan faktörlerin kaynağına inildiğinde insan kaynaklı faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Çevre sorunlarının oluşmasında birinci derecede rol oynayan insanın, sorunların çözümünde de en aktif rolü oynadığı bilinen bir gerçektir. Çevrenin korunmasında önemli olan unsur, önce kirletip sonra temizlemek yerine kirletmeden temiz tutmayı başarabilmektir. Bu başarı, ancak insanları çevre konusunda yeterince eğitmek ve duyarlılık kazandırmak ile mümkün olabilecektir. Bu düşüncelerden hareketle Sivas il merkezinde çevre sorunları karşısında biyoloji öğretmenlerinin ilgi, bilgi ve duyarlılığını analiz etmek amacıyla il merkezinde bulunan 27 lise ve dengi okullarında toplam 48 biyoloji öğretmeni üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılanların çevre sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde katılımcıların yaşları, mesleki kıdemleri ve mezun oldukları fakülteler gibi ayırt edici özellikler üzerinde durulmuştur. Yapılan değerlendirmeler neticesinde; ankete katılanların mesleki kıdemlerine göre çevre sorunlarına karşı gösterdikleri ilgi ve duyarlılıklarda farklılıklar olduğu görülmektedir. Değerlendirme tablolarında da görüldüğü gibi, öğretmenlerimizin daha ziyade gördükleri, hissettikleri ve bizzat karşılaştıkları sorunlar karşısında daha hassas ve daha duyarlı oldukları görülmektedir. Çevre sorunlarının çözümünde etkili ve başarılı olabilmek için, merkezi yönetim tarafından çıkarılmış mevzuatlar yanında yerel yönetimlerin gerekli sorumluluk ve hassasiyeti taşıması, bölge insanının çevre sorunları konusunda eğitilerek belli bir duyarlılık kazandırılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
When we go back to the resources of the environmental problems and factors that are the important threats for livings and especially human beings lives, it is seen that human factors are effective. Human beings, who are the first factor to come into existence of the environmental problems, are also the most effective player in solving these problems. It is important in protecting the environment that not to pollute, to keep clean the environment rather than first to pollute and after to clean it. It can be done by the sensitivity of people and by teaching them about the importance of the environment. According to these thoughts, to analyze the interest and sensitivity of the educationalists about the environmental problems in Sivas Centrum. A questionnaire is made with on 27 high schools totally with 48 biology teachers. In the evaluation of the environmental problems and solution suggestions of the people who participante the questionnaire, age, work experience and graduated faculty are taken into consideration. It is understood with the results of the appreciations that job professions or careers have an influence on the interests and sensitivity about environmental problems. It is proved that teachers are very sensitive and sensible about their feelings or environmental problems they are facing. To be effective and successful on solving environmental problems both central and local managements must have responsibilities and sensitivities, especially teacher?s care and sensitivity on environmental problems are very important issues.