İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin Türkçe öğretim programında belirtilen okuduğunu anlamayla ilgili kazanımlara ulaşma düzeyinin belirlenmesi
Determination of reaching acquired levels related to understanding of reading determined inthe Turkish teaching curriculum in 5th classes of primary schools
- Tez No: 205208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAHRİ TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu arastırmada, ilkögretim besinci sınıf ögrencilerinin, ilkögretim Türkçe ögretim programındaki okudugunu almamayla ilgili kazanımlara ulasma düzeylerine; örnekleme alınan ögrencilerin sosyoekonomik durumları ve cinsiyetlerine göre kazanımlara ulasma düzeylerine bakılmıstır. Örneklemi, Ankara ili merkez ilçelerinde, ögretim programının uygulandıgı pilot okullarda ögrenim gören besinci sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Arastırmada, ögrencilerin kazanımlara ulasma düzeylerini ölçmek için ögretim programında yer alan okudugunu anlamayla ilgili kazanımlar 43'ten 34'e indirilmis ve her kazanımın ölçülmesi için dörder soru hazırlanmıstır. Ölçegin güvenirlik ve geçerlilik çalısmaları neticesinde kazanımlara ait soru sayısı üçe düsürülmüs ölçek 102 soruyla sınırlandırılmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, sosyoekonomik düzeyde basarı sıralaması üst sosyoekonomik, orta sosyoekonomik ve alt sosyoekonomik düzey seklinde tezahür etmistir. Üst sosyoekonomik gruba giren ögrencilerin basarı ortalaması % 87,73; orta sosyoekonomik gruba giren ögrencilerin basarı ortalaması % 87,18; alt sosyoekonomik gruba giren ögrencilerin basarı ortalaması % 79,56 seklinde ortaya çıkmıstır. Otuz dört kazanımın on üçünde orta sosyoekonomik düzeydeki ögrenciler daha basarılı olurken yirmi birinde de üst sosyoekonomik düzeydeki ögrenciler daha basarılı olmuslardır. Bütün kazanımlardaki toplam basarı puanları % 85,47 seklinde bulunmustur. Cinsiyete göre yapılan degerlendirmede ise kız ögrencilerin erkek ögrencilere oranla daha basarılı oldukları tespit edilmistir. Kızların basarı ortalaması % 87,70; erkeklerin basarı ortalaması ise % 83,21 seklindedir. Otuz dört kazanımdan 15'i kızların lehine anlamlı olarak bulunmustur. Kazanımlardan on dokuzunda yine kızlar daha basarılı olmuslar fakat bu basarı anlamlı bir fark olusturacak kadar degildir. Otuz dört kazanımdan sadece dört tanesinde erkek ögrencilerin aritmetik ortalamaları daha yüksektir fakat bu da anlamlı fark olusturacak kadar yüksek degildir.
Özet (Çeviri)
In this research, The fifth class students of primary school was observed to reach acquired levels according to their socio-economic levels and sexes of exemplified students and understanding of reading in primers school Turkish curriculum. Exemplifier was formed by fifth class student in central towns of Ankara from pilot schools where the curriculum applied. In the research, acquisitions where reduced from 43 to 34 for understanding of reading which take place in the curriculum to measure their level of acquired students and four questions were prepared to measure every acquisition. In the results of studies of reliability and validity measurement the questions were reduced to three and limited by 102 questions. According to the datas from the results of the reach, the grading level of socio-economic groups became evident by upper socio-economic, middle socioeconomic and lower socio-economic. The success average of the students who are in upper socio-economic group % 87,73 The success average of the students who are in middle socio-economic group 87,18 The success average of the students who are in lower socio-economic group % 79,56 were determined, while middle socio-economic group of students were more successful in thirteen acquisitions of thirty-four, upper socio-economic group of students were more successful in twenty-one acquisition. The success points in all acquisitions were found % 85,47. To the determination done according to sex, it was found that schoolgirls were more successful that schoolboys. The success average of boys is % 83,21 fifteen acquisition of thirty-four were found sensible in the favour of girls. Also girls are more successful in nineteen acquisitions, but this success doesn?t have an important difference only in four acquisitions of thirty-four the average of schoolboys are higher, but aren?t high enough to make any sensible difference.