Seramik eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarında tasarım sürecinde eleştiri yöntemleri
The methods of criticism during designing process in art schools with ceramics deparments
- Tez No: 205217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu arastırmada; seramik egitimi veren yüksek ögretim kurumlarında tasarım sürecinde elestiri yöntemlerinin belirlenmesi gelistirilmesi amaçlanmıstır. Bu amaca ulasmak için; 2005-2006 yılları arasında ögretim görevliligini sürdürmekte olan 12 ögretim görevlisi ile, ögrenciligi sürmekte olan 109 ögrencinin görüsleri alınmıstır. Arastırmanın evreni Türkiye'de seramik egitimi veren 11 adet yüksek ögretim kurumunda görev yapan ögretim görevlileri ile 3. 4. sınıf ögrencileri olusturmustur. Çalısmanın örnekleminin belirlenmesi asamasında, Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olmak üzere dört yüksek ögrenim kurumunda ki 12 ögretim görevlisi ve bu kurumlarda egitim gören 3.4. sınıf ögrencilerinden 109 tanesi seçilmistir. Veriler ögretim görevlileri için hazırlanan görüsme formları ve ögrenciler için hazırlanan anketler aracılıgı ile toplanmıstır. Görüsme formlarında ögretim görevlilerine 10 soru sorulmus; anketlerde ise ögrencilere 31 soru sorulmustur. Verilerin çözümlenmesinde görüsme formları degerlendirilerek yorumlanmıs; uygulanan anket formları SPSS istatistik programına girilmis ve Excel programında grafiklendirilmistir. Elde edilen verilerin soru bazında frekansları bulunmus, yüzdeleri ve sorular ayrı ayrı degerlendirilmistir. 109 kisiye uygulanan anketten çıkan sonuçlara göre grafik tabloları olusturulmustur. Yapılan çalısmaların ısıgında elestirinin egitim sürecinde büyük paya sahip oldugu, her asamada uygulandıgı ve tasarım asamasında yogunlastıgı, benzer elestiri biçimlerinin uygulandıgı ve çesitlilikten uzak oldugu görülmüstür. Elestirilerde ögretim görevlilerinin bireysel hak ve özgürlükleri ön planda tuttugu, ögrencilerin bu konuda tersini düsündügü, elestiri yapılırken çesitli kriterlerin belirlendigi ve önemsendigi ama bu kriterlerin sanat egitimi açısından bir çerçeveye oturtulamadıgı tespit edilmistir. Anketlere göre tasarım derslerinde ögrencilerin elestirinin gerekliligine inanmakta oldukları, fakat elestirilerin dersten sogutmayacak ilgi ve merakı uyandıracak biçimde yapılması gerektigini belirtmislerdir. Arastırmanın sonucunda elde edilen bulgular ısıgında elestirilerin çesitlendirilmesi, sistemli ve programlı bir hale dönüstürülmesi gerekliligi görülmüstür. Elestiri yapanların baskı ve alay gibi tutumlardan uzaklasması, ögrencilerin davranıssal etkinliklerinin kazanılması, gelistirilmesi yönünde olması gerekmektedir. Yapılan elestirilerin yaratıcı zekayı gelistirmeyi amaçlaması ve amaca uygun sonuçları saglayacak donanımların hazırlanması ile sanatsal bakıs açısının ögrencilere kazandırılması, sistematiklestirilmesi ve ögrencilerin kisiliklerine göre degistirilebilecek edilebilecek esnekliklere sahip olmaları gibi öneriler gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Ceramics, which has been used regarding its importance at an increasing extent in every era , has also reached to our age by finding new fields.Nowadays, ceramics is used not only in our daily lives,but also in art and in technology including space and cellular phones.To make a general definition, it could be said that ceramics is a kind of product which is got by mixing , shaping and baking some unorganic raw materials at certain measures. Ceramics ,which has become a field of industry today, has been developing with new headways.When this fact had been discovered, ceramics education and its development in the sec were given a great importance in the first years of Turkish Republic. Nowadays , many universities provide ceramics education programmes with hundreds of graduates every year.These art schools which have art education of ceramics give designing lectures besides many significant lessons. The designing lectures have a remarkable value on leading the students to get artistic basis and viewpoint. However, the methods used in those lessons have a wide variety.That?s why, the influence of the criticism methods and their comparatively criteron on students is the most important part of the lesson needing to be studied. In ceramics designing lessons, the student?s self-assessment by considering its causes and effects after accomplishing his art work releases the importance of criticism. Academic art criticism is the improvement caused by the criticism only based on some common academic principles ,long study and getting specialized. The function of academic criticism is yielding different sorts of neutral evaluations, comments and analysis. However, in Turkey , it is a question whether this works properly all through art and designing education. In this thesis, the definition of criteron and their practicality to the aim of the methods of criticism used during the process of designing at some art schools that have ceramics departments are going to be discussed. In this research, the methods of criticism practised in the ceramics designing courses at related institutions ,the views of lecturers and the results of student questionnaires are going to be studied to decide on how to practise those methods and to find new methods and recommendations for sound criticisms.