Seramik eğitimi veren eğitim kurumlarında uygulanabilir seramik fırını tasarımı ve yapımı
Desing and construction of applicable ceramic clin in the instutians by which education of ceramic is given
  1. Tez No: 145113
  2. Yazar: AHMET RASİM KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada iki farklı özelliğe sahip gazlı raku fırını ve cam füzyon (eritme) fırını projelendirilmiş, hesaplan yapılmış ve en uygun ve ucuz malzemeler kullanılarak imalatı gerçekleştirilmiştir. Cam fırınında ve gazlı raku fırınında kontrol sistemleri ve emniyet sistemlerinin bazıları fırınlarda uygulanmıştır. Üretilen cam fırınında bazı renkli ve renksiz cam türlerinin kalıplar üzerinde eritilerek şekillenmesi deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Cam fırınında önceden belirlenen ısıtma rejimi uygulanarak bazı ürünler elde edilmiştir. Camların şekillendirilmesi sırasında meydana gelen hatalar incelenmiştir. Raku fırınında benzer çalışmalar planlanmış ancak bu çalışmalar projelerdeki gecikmeler nedeniyle gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study two different type of furnace ( glass fusing furnace and raku gas kiln) was projected, designed, calculated and constructed by using the cheapest and suitable furnace materials. Some of the control and safty systems are considered in this furnace construction. Some of the coloured and uncoloured glass products was shaped on the moulds experimently and was fired it.Firing shedule was determined before applied it. Some of the defects occured on the glass products when firing it was examined sistematically. Same studies was programmed for the raku gas furnace but it was not realized because of the delayed for facility for project.