İnternet kullanan tüketicilerin internetle alışveriş yapma durumları ve buna ilişkin görüşleri
Consumers behaviour of shopping on the internet end their opinions abaut the subject
- Tez No: 205291
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ FUAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu aratırma, internet kullanan tüketicilerin internet üzerinden alıveri yapma durumlarının ve buna ilikin görülerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıtır. Aratırmanın örneklemini T.C.Ziraat Bankası Genel Müdürlüü e-mail adresi bulunan 180 internet kullanıcısı oluturmutur. Aratırmada internet kullanıcılarına e-mail yoluyla çoktan seçmeli 27 ve 1 açık uçlu sorudan oluan anket uygulanmıtır. Verilerin geri dönüü yine e-mail yoluyla salanmıtır. Aratırma sonucunda internet kullanan tüketicilerin yarıdan fazlasının internet üzerinden alıveri yaptıı, yapmayanların büyük bir kısmının ise yeterince güvenilir bulmadıı için internet üzerinden alıverii düünmedii tespit edilmitir. nternet kullanıcıları içerisinde 21-30 arası ya grubuna dahil internet kullanıcılarının %65,2'sinin, 41 ve üzeri ya grubuna dahil internet kullanıcılarının ise sadece %13,3'ünün internet üzerinden alıveri yaptıı belirlenmitir. Ya grupları arasındaki bu fark istatistiksel olarak p0,001 düzeyinde önemli bulunmutur. nternet üzerinden alıveri yapan internet kullanıcıların büyük bir kısmının (%67,3) yapmı oldukları alıverilerde sorunlarla karılamı olmasına ramen %26,5' inin sorunlarının çözümü için herhangi bir giriimi olmamı, giriimde bulunanlar içerisinde ise sadece %56,0' ının sorunu tamamen çözüme kavuturulmutur. Ayrıca aratırmaya katılan internet kullanıcılarının %92,2'sinin tüketici eitimi almadıı belirlenmitir. Tüketici haklarının tanıtılmasında eitim kurumlarına büyük görevler dümektedir. Bunun yanında eitim programları hazırlanırken internet üzerinden alıveri konularına aırlık verilmesi, örgün ve yaygın eitim kurumlarında da aileye ve tüketiciye yönelik derslerin yer alması ayrıca tüketicilerin bilgi sahibi olması açısından internet üzerinden alıveri imkanı sunan sitelerde mesafeli sözlemelere ilikin bilgilerin bulunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the shopping states over internet of consumers who use internet and their opinions about this. 180 internet users who have T.C Ziraat Bank General Directorate e-mail adresses became the models of this research. In this research, a public survey which has both 27 multiple ? choice questions and 1 opened question is applied to internet users by way of e- mail. In the end of this research, it is fixed that more than half of the consumers using internet do shopping over internet and most of the consemers using internet who don?t do shopping over internet don?t think to do shopping over internet because they don?t believe that it is reliable. It was determined that amoung the internet users, 65.2 % of internet users who are between 21-30 years old and only 13.3 % of internet users who are 41 and over do shopping over internet. This difference between the age groups was found important in p< 0,001 level. It was seen that altough most of internet users doing shopping over internet ( 67.3 %) had problems in these shoppings, 26.5 % of them didn?t make an attempt for the solution of the problem and the problems of only 56.0 % of the internet users making attempt were solved completely. Moreover, it was determined that 92.2 % of internet users who participate the research didn?t take any consumer education. Training Instituons have great duties for introducing the consumer rights. Besides, while educational programmes are prepared, it is suggested that shopping matters should be concentrated, in formal and informal education instituons, there should be lessons devoted to family and consumer and also in terms of informing the consumers, there should be the information about interval agreements in the sites which offer the opportunity for shopping over internet.