Bireylerin serbest zamanlarını değerlendirme faaliyetlerinin aile ekonomisine katkısı
The contribution of the individuals's lesisure time activities to home economy
- Tez No: 205301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİME ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, bireylerin serbest zaman etkinliklerini ve serbest zamanlarını değerlendirirken aile ekonomilerine katkı sağlayıp sağlamadıklarını saptamak ve bu konuda önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'nın Kalecik İlçesinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki 286 birey oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında? örneklemi oluşturan bireyler için hazırlanan anket formları uygulanmıştır? anket formlarından elde edilen veriler doğrultusunda bireylerin demografik bilgileri ve aile ekonomilerine katkı sağlayıp sağlamadıkları ile ilgili bulgular yüzdefrekans olarak belirtilmiş? bireylerin serbest zamanlarında yaptığı etkinlikler, bu etkinlikleri seçme ve etkinliklere katılamama nedenleri, serbest zaman etkinliklerinin bireye sağladığı yararlar hakkındaki düşünceleri konusunda? yaşları, cinsiyetleri ve gelir durumları arasında fark olup olmadığı ? 2 analizi? eğitim durumlarına göre fark olup olmadığı ise varyans analizi ile kontrol edilmiştir. Anket formunun güvenirliği için cronbach a analizi yapılmış ve %77.36 oranında analizin güvenilir olduğu saptanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda? 1. Örneklemdeki bireylerin %61.2'sinin 40 yaş altında, %38.8'inin 40 yaş ve üstünde? %61.5'inin erkek, %38.5'inin kadın? %94.8'inin evli, %6.2'sinin bekar? %12.2'sinin okuryazar değil ve okur yazar, %33.9'unun ilkokul, %%25.5'inin ortaokul, %28.4'ünün lise ve üstü mezunu olduğu? %17.1'inin serbest meslekle uğraştığı, %17.5'inin işçi, %26.9'unun memur, %4.6'sının emekli olduğu ve %33.9'unun çalışmadığı? %88.1'inin asgari ücret altında, %11.9'unun ise asgari ücret ve üstünde bir gelirinin olduğu saptanmıştır. 2. Katılımcıların %53.1'i sahip olduğu serbest zamanın yetersiz olduğunu, çoğunluğu da serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri tesislerin olmadığını, serbest zaman etkinlikleri için %65.4'ü ayda 50 ytl'den az bir miktar ayırabildiğini belirtmiştir. 3. Bireylerin çoğunluğunun, serbest zamanlarında aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla bir etkinlikle uğraşmadığı ancak bunu yapabilmek için çeşitli kurslara gitmek ve kurslardan edindiği bilgilerle ürettiklerini bu amaçla satmak istediği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims? to determine whether the individuals contribute the home economy while exercising leisure time activities and to propose on the subject. The sample of this research consists of 286 individuals of 18 years old and over living in Kalecik District in Ankara. Within the scope of the research,? the individuals were surveyed , according to the survey results, the demographical information of individuals ,the leisure time activity findings were presented as percentagefrequency. The connection between the ages, genders, incomes of people and the leisure time activities, benefits for persons, reasons for choices, reasons for not participating in leisure time activities were determined by x² analysis, the connection between the educational statuses were controlled by variance analysis. Cronbach ? analysis was done for the reliability of the survey form and in conclusion, the survey was 77.36% reliable. The significance level was accepted as 0.5. As a result? 1. The 61.2 % of the participants of are under the age 40, 38.8% are 40 years old, 61.5% are men, 38.5 % are women, 94.8% are married, 6.2% are single, 12.2% are literate and illiterate, 33.9% are graduates of primary school, 25.5% are graduates of secondary school, 28.4% are high school and university, 17.1% are selfemployed, 17.5% are worker, 26.9 are civil servant, 4.6% are retired, 33.9% don?t work, 88.1% earn less than minimum wage, 11.9% earn minimum wage and more than the minimum wage. 2. 53.1% of the participants said that the leisure time they had was inadequate and most of them said there were no facilities for leisure time and 65.4% said they had got only a budget of less than 50 New Turkish Liras for leisure time activities. 3. Most of the individual do not participate in an activity for the contribution of home economy but they attend courses and they want to go to some courses and sell the products produced during the course.