ISO 9000:2000 kalite yönetim sisteminde performans değerlendirme uygulaması
The Performance appraisal application based on ISO 9000:2000 quality management system
  1. Tez No: 205342
  2. Yazar: LEVENT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR, Y.DOÇ.DR. BAHATTİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziISO 9000:2000 Kalite Yönetim SistemindePerformans Değerlendirme UygulamasıLevent GÜLERDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüÇalışma Ekonomisi Ve Endüstri lişkileri Anabilim DalıKalite kavramı ile müşterinin sosyo-ekonomik durumu ve kişisel özelliklerine bağlıolarak değişebilen, farklı ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda şekillenebilen bir anlayışkastedilmektedir. Kalite'nin iyileştirilmesi ve sürekli gelişiminin sağlanabilmesi içinyapılacak her faaliyet Toplam Kalite Yönetimi'nin ilgi alanına girmektedir.Kalite Yönetim Sistemleri, kaliteyi iyileştirmek ve sürekli gelişimi sağlayabilmekiçin işletmelerin neleri yapmaları gerektiğini söylerken, Toplam Kalite Yönetimi anlayışıda işletmelerin bu hedeflere nasıl ulaşabileceğine dair ip uçları vermektedir. Bahsedilenbu kalite hedeflerine ulaşmak, işletmelerin, bu hedeflerin bireysel hedeflere indirgenerektüm çalışanların katılımının sağlandığı bir Performans Değerlendirme modeligeliştirmeleri ile mümkün olabilir.Bu çalışmada, öncelikle kalite ve kalite yönetimi kavramları açıklanmış, nsanKaynakları Yönetimi kavramı ve fonksiyonlarından bahsedilerek, Kalite Yönetim Sistemiile Performans Değerlendirme Sistemi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Son olarakKalite Yönetim Sistemi temelli bir Personel Performans Değerlendirme Sistemiuygulaması anlatılmış ve uygulama sonuçları tartışılmıştır.v
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisThe Performance Appraisal Application Based on ISO 9000:2000 QualityManagement SysyemLevent GÜLERDokuz Eylül ÜniversityDepartment of Labor Economics and Industrial RelationsThe term ?quality? describes the understanding that is shaped according tocustomers? social-economic status and their expectations. Every process that aims tomake quality better and being continually improved falls into Total Quality Managementarea of interact.While Quality Management Sysyems describe what should be performed forachieving continuous improvement of the quality to the companies, ?Total QualityManagement? has the clues how these objectives can be achieved. To realize thesequality objectives, companies should penetrate them into personal objectives anddevelop a performance appraisal model with the participation of all employees.In this study, the terms ?quality? and ?Quality Management System? will beexplained; the term ?Human Resources Management? and the functions of HumanResources Management will be mentioned. After that, the relationship between theQuality Management System and Personnel Performance Appraisal System will beexamined. At last, an application of Personnel Performance Appraisal System which isbased on Ouality Management Sysyem will be explained and the results of thisapplication will be discussed.vi