Anadolu güzel sanatlar liseleri’nde verilen müzik eğitiminin öğrencilerin meslek seçimine etkisi
The effect of the music education given by anatolian fine arts high schools on the students choice of profession
  1. Tez No: 205411
  2. Yazar: ERKAN SÜLÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Arastırmanın evrenini, Türkiye'deki Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nden mezun olan ögrenciler olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi Müzik Ögretmenligi Anabilim Dalı'nda okuyan ve Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nden 2003-2006 Egitim-Ögretim yıllarında mezun olan ögrenciler olusturmaktadır. Bu arastırma kapsamında, ögrenciler için anket formu kullanılmıstır. Anket formu ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolastırılmıstır. Arastırma sonucunda, ögrenci görüsleri dogrultusunda, ögretmenlerin Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde ögrenim gören ögrencilerin meslek seçimlerine etkisi, ögrencilerin mesleksel düsüncelerine Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde verilen müzik egitiminin etkisi, çevresel etkenlerin Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde verilen müzik egitimine etkisi, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik egitimi programının ögrencileri mesleksel yüksekögretim kurumlarına hazırlamadaki etkisi saptanmıstır. Arastırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of the music education given by Anatolian Fine Arts High Schools on the students? choice of profession. The population of the study is AFAHS graduates in Turkey. The sample was drawn from the students who were graduated from AFAHS between 2003 and 2006, and who are currently attending to Gazi University Gazi Education Faculty Music Education Department. The data was collected through a questionnaire. The frequency and percentage values were analyzed and shown in tables. In the result of the study, (1) the effect of the teachers working at AFAHS?s, (2) the effect of the music education given by Anatolian Fine Arts High Schools, (3) the effect of the environmental factors, and (4) the effect of the music education curriculum in the students? preparation to higher education programs in music on the students? choice of profession were determined. In accordance with the result of the study, some suggestions were made.