Lise öğrencilerinde saldırganlığı yordayan bazı değişkenlerin incelenmesi
An examination of some variables which predict high school students’ aggression
  1. Tez No: 205424
  2. Yazar: MEHMET ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin problem çözme becerilerinin, özsaygı düzeylerinin ve akran baskısı düzeylerinin saldırganlık düzeylerini yordamadaki güçleri ile cinsiyet, sınıf düzeyi, algılanan başarı durumu, sosyo-ekonomik düzey, algılanan anne, baba, öğretmen tutumu, okul türü, sosyal kültürel faaliyetlere katılım durumlarına göre saldırganlık düzeylerinin farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2005?2006 eğitim öğretim yılında Zonguldak İli Çaycuma İlçe merkezindeki Çaycuma Lisesi, Çaycuma Fatih Lisesi, Çaycuma Endüstri Meslek Lisesi ve Çaycuma Oktay-Olcay Yurtbay Anadolu Lisesine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma grubunu bu okullara devam eden 538 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Saldırganlık Ölçeği, Problem Çözme Envanteri, Akran Baskısı Envanteri, Lise Öğrencileri Özsaygı Envanteri kullanılmıştır.Araştırmada t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe Testi ve Doğrusal Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuncunda saldırganlık düzeyinin algılanan anne tutumuna, algılanan sosyo-ekonomik durumuna, sosyal kültürel faaliyetlere katılım durumlarına göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırmada saldırganlık düzeyinin cinsiyete, sınıf düzeyine, algılanan başarı durumuna, algılanan baba tutumuna, algılanan öğretmen tutumuna, devam edilen okul türüne göre farklılaştığı bulunmuştur. Erkek öğrencilerin kız öğrencilere, başarı durumunu orta olarak algılayan öğrencilerin, başarı durumunu yüksek ve düşük olarak algılayan öğrencilere, 11. sınıf öğrencilerinin, 9. ve 10. sınıf öğrencilerine, baba tutumu ilgisiz olarak algılayan öğrencilerin, baba tutumunu otoriter ve demokratik olarak algılayan öğrencilere, öğretmen tutumu otoriter olarak algılayan öğrencilerin, öğretmen tutumunu ilgisiz ve demokratik olarak algılayan öğrencilere, meslek lisesine devam eden öğrencilerin, genel liseye ve anadolu lisesine devam eden öğrencilere göre saldırganlık düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. III Problem çözme becerisi, özsaygı düzeyi ve akran baskısı değişkenleri öğrencilerin saldırganlık puanları toplam varyansın % 34'ünü açıklamaktadır. Bu bulgu, lise öğrencilerinin saldırganlık puanları üzerinde problem çözme becerisi, özsaygı düzeyi ve akran baskısının yordayıcı birer değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the problem solving of the high school students, the level of self esteem, peer pressure and there is a difference with respect to aggressive acts they enter into by basing on their power to control the aggressive behaviour. As students because, in the view of continous anxiety level they are in, the gender, class level, conceived mother-father-teacher attitudes, type of school and according to social and cultural activities they attending. This research covers freshman, sophomore and senior students attending in public high school as High School of Çaycuma, Çaycuma Fatih High School, Çaycuma Endustrial and Trade school and Çaycuma Oktay Olcay Yurtbay Anatolian High School in Çaycuma in Zonguldak during 2005?2006. The investigation group covers these 538 students attending these schools mentioned above. In form of tools to collect data used in the research, the Aggressive Scale (AS), Problem Solving Inventory (PSI), Peer Pressure Inventory (PPI) and Self Esteem Inventory of High School Students (SEI) are used. Data are subjected to analysis, Independent-Samples T test, One Way ANNOVA, Scheffe Test and Multiple Linear Regression Analysis are used. At the end of the research, the level of aggressivness is determined to change according to conceived mother?father attitudes, conceived success level, conceived social and economical situation and attendance to social and cultural activities. The variables resulting in changes in the level of aggresiveness are gender, level of class, conceived father attitude and type of school attending. At the end of the research findings of investigation showed that male students level of aggresivness is higher than female students and 11th grade (senior) students level of agresivness is higher than those of 9th and 10th grade students, also,the students who conceive father attitude, as indifference, is higher than those of who conceive father attitude as authoritan and democratic and then the students? level of agresiveness who conceive teacher attitude as authoritarian, is higher than those of V who conceive teacher attitude, as indifference and democratic. Finally, the students? level of agresiveness attending trade school is higher than the level of the students attending other types of schools.