Understanding metaphor: A cognitive approach focusing on identification and interpretation of metaphors in poetry
Eğretileme'yi anlamak: Şiirde eğretileme'yi tanımlamak ve anlamak üzerine bilişsel bir yaklaşım
- Tez No: 205468
- Danışmanlar: Y.DOÇ. TİJEN TÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, şiirde eğretilemeyi bilişsel bir yaklaşımla araştırmayı amaçlamaktadır.Eğretilemenin şiirdeki varlığı, yorumlanması ve etkisi araştırılmıştır. Bunun yanı sıraÇukurova Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinin seçileniki İngilizce şiirdeki eğretilemeleri tanımlayıp tanımlayamadıklarını ortaya çıkarmayıhedefledi. Ayrıca, katılımcıların eğretilemeleri yorumlarken hangi süreçlerden geçtiklerive seçilen şiirlerdeki eğretilemeleri Türkçede hangi ifadelerle anlattıkları araştırıldı.`Sesli Düşün ve Hisset' ve `Görüşme' teknikleriyle elde edilen veriler incelendiğinde,katılımcıların eğretilemeleri yorumlarken dilbilgisi, alışılmışlık derecesi, içerik vekültürel birikim gibi faktörlerden etkilendikleri saptandı. Bunlara ek olarak,`Harmanlama Kuramı'nın' özellikle `alışılmadık ' eğretilemeleri anlamada dahaavantajlı olduğu görüşü sonuçlarla desteklendi. Sonuçlar, şiirde anlatılmak istenenianlamak için eğretilemeyi anlamanın ne denli önemli olduğunu, bu yüzden eğretilemeyedaha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı.Anahtar Kelimeler : Eğretileme, Biliş, Şiir
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate metaphor in poetry from a cognitive perspective. Thepresence, interpretation and effect of metaphors in poetry were investigated. Besides, itaimed to find out whether the fourth-year students at the ELT Department of ÇukurovaUniversity can identify the metaphors in two selected English poems. Additionally, itexplored the processes participants went through while they interpreted these metaphorsand the linguistic metaphors they built to express the target domains in Turkish. Whenthe data gathered via `Think and Feel Aloud? and `Interview? techniques, were analyzedit was seen that participants were affected by some factors such as grammatical structure,degree of conventionality, context and cultural background while interpreting themetaphors. Additionally, the view that `Blending Theory? is a more advantageous way tounderstand especially `original? metaphors in poetry was supported with the results.Theresults also emphasized that more importance must be given to understanding metaphorssince it is of vital importance to understand the meaning of metaphors in order to arriveat a sound interpretation.Key Words : Metaphor, Cognition, Poetry