Konteynerıze yük taşımacılığı ve Marmara Bölgesi projeksıyonu
Containerized cargo transportation and Marmara Region projection
- Tez No: 205534
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİKE BİLDİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Her geçen gün yoğunlaşarak dünya ekonomisine damgasını vuran uluslar arasırekabet, herhalde yüzyılın en belirgin özelliği olarak anılacaktır. 1960'lı yılların başındabaşlayan konteyner taşımacılığı birçok alanda klasik taşımacılığın yerini almaya başlamışve özellikleri itibariyle, uluslar arası rekabetin deniz yoluyla taşımacılık alanında çokönemli bir aşaması olarak göze çarpmaktadır. Konteynerleşmenin ve konteynergemilerinin başarısının sebebi, yük taşımacılığının standartlaştırmasındandır ve yine busebeptendir ki dünya çapında sanayi üretimi de bu yönelimle aynı paralelde artışgöstermiştir. Dolayısıyla konteynerleşme, taşımacılığa olan talebi arttırmış ve bu talep dekonteynerleşmeye eğilimi hızlandırmıştır. Gemi büyüklüğü ve kapasitesine hızfaktörünün de eklenmesiyle belirginleşen yüksek verimlilik ve karlılık oranı,konteynerlerin deniz yoluyla taşımacılıktaki yerini ortaya koymaktadır.Bu tez çalışmasının iki temel amacı vardır. Birincisi konteynerize yüktaşımacılığının ekonomik yapısını irdelemek ve Dünya ve Türkiye' de ki durumunubüyüteç altına almaktır.İkincisi; Marmara bölgesindeki konteyner trafiği potansiyeline ve büyümesinesomut bir şekilde dikkat çekmek istenmiş, bu bağlamada oluşturulan ekonometrik modelile 207-2010 yıllara ilişkin projeksiyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The international competition, getting more intensive each day through marking theworld economy, will probably be mentioned as the most distinctive feature of thecentury. Having its beginning in early 1960s, container transportation have started to takethe place of traditional ways of transportation in many areas, and considering its featuresit is drawing attention by having reached an important level in the internationalcompetition of marine transportation. The reason of this success of containerisation andcontainer transportation is the stanstandardization of cargo transportation and it isbecause of this reason that the worldwide industrial production has increased in a parallelway. Accordingly containerisation has increased the demand to transportation and thisdemand has also speed up the tendecy to containerisation. The high efficiency and profitratio, that has become more strongly marked by the joining of speed factor to the factorsof ship sizes and capasities, displays the place of containers in marine transportation.This thesis has two main purposes. First; to consider the economic structure ofcontainerized cargo transportation and to analyse its status in Turkey and throughout theworld.Second; to draw attention to the growth potential of containerisation in Marmararegion and in this context, to create projection related to years 2007-2010 througheconometrical model.