Basel-II'nin kobi kredileri üzerindeki etkileri
The impacts of basel-ii on the sme loans
- Tez No: 205554
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bankalar için sermaye, olumsuz şartların yaşanması halindevarlığını sürdürebilmesini sağlayacak son savunma hattıdır. Yönetimzafiyetlerinin mevcut olduğu, ayrılmış olan özel karşılıkların yetersiz olduğubir durumda banka, karşılaştığı zararları sahip olduğu sermaye ilekarşılamaktadır. Böyle bir durumda sermayenin de yetersiz kalmasıhalinde banka iflas edebilir. Bu yüzden bankaların ne kadar sermaye ileçalışması icabeder sorusu banka denetim otoritelerinin kafa yorduğukonulardan birini teşkil etmektedir.Bankaların sermaye yeterliliklerinin uluslararası alanda ilk kez birstandarda bağlanması Basel-I'in yayımlanması ile gerçekleşmiştir. Basel-Iyayımlandıktan hemen sonra çok sayıda ülkece kullanılmaya başlanmış,ancak bankacılık sektöründe ortaya çıkan inanılmaz hızdaki gelişmelerkarşısında kısa zamanda sorgulanır hale gelmiştir. Basel Komitesi, yenibir sermaye yeterliliği standardı hazırlama çalışmalarına başlamış, Basel IIisimli yeni standardını da 2004 yılında yayımlamıştır. Temelindebankaların karşılaştıkları risklerin büyüklüğü ile paralel sermayebulundurma yükümlülüklerine tabi olması prensibini benimseyen Basel-II,önceki metne göre oldukça kapsamlı ve teknik seviyesi yüksek birmetindir. Böyle bir metnin, hiç şüphesiz, başta bankalar olmak üzere pekçok kesim üzerinde çok önemli tesirleri olacağı beklenilmektedir. Bukesimler içerisinde en çok tartışılanlardan biri KOB 'lerdir.Bu çalışmada Basel-II'nin KOB kredilerine yapabileceği etkilerdeğerlendirilmeye çalışılmış; bu etkiler bankalar ve KOB 'ler açısından elealınmıştır.
Özet (Çeviri)
For banks, capital is the last line of defense which enables them tosurvive where adverse events occur. When defections in the managementoccur and the prudential reserves are not adequate, the losses that banksare expossed to, are covered by capital. Therefore, banks may gobankrupt when capital is inadequate. On tjis account, determination of themin. regulatorylevel of bank capital has become one of the fundementalwork fields for bank supervisors.International standardization of the capital adequacy regimes ofbanks was first realized the publication of Basel-I. Soon after thepublication of Basel-I. It started to be implemented by many countries,however over against the vertiginous developments in the banking sector,the validity of Basel-I started to be questioned after a short while. BaselCommittee started the preparation of a new Standard, which is namelyBasel-II, in 2004. Basel II, which requires capital levels commensurate withthe risk realistically, is a more comprehensive and technical text whencompared to Basel-I. This type of comprehensive and technical text isundoubtedly expected to have considerable impacts on many sectors,primarily the banking sector. SMEs are one of the most controversialones among them.In this study, it is aimed to evaluate the possible impacts of Basel-IIon the SME loans; the impact of Basel-II on SME loans are assessed fromthe perspective of banks and SMEs.