Hastane işletmelerinde stok maliyeti ve optimum stok bulundurma açısından incelenmesi
To examine stock cost and optimum stock of hospital administration
  1. Tez No: 205601
  2. Yazar: ZEYNUR KESKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sosyoekonomik kalkınmanın, temel göstergelerinden biri olan sağlıkhizmetleri özellikle toplumsal sorumluluk taşıyan hastaneler için giderekartan bir önem kazanmaktadır.Hastanelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, hastaların tedavilerindetükettikleri gerçek giderleri geri alabilmelerine ve her bir hasta için ne kadarmalzeme tüketiminde bulunduklarını saptayabilmelerine bağlıdır.Hastane bütçelerinin önemli bir bölümünü kapsayan ve sağlık hizmetüretiminin damarlarını oluşturan tıbbi malzemeler ile ilaçların, akılcıyönetilmesi ve malzeme akışında sürekliliğin sağlanması, hastanelerinkaliteli ve etkin bir hizmet sunması, rekabet ortamında ayakta kalması vegelişmesi bakımından son derece önemlidir.Günümüzde hastanelerde ilaç ve tıbbi sarf malzeme stoklarınabağlanan miktar önemli seviyelere ulaşmaktadır. Stoklar genellikle parasalkarşılığı olan kaynaklar yani yatırımlardır. Bu nedenle hizmeti aksatmayacakşekilde stok bulundururken bunu bulundurmanın maliyeti de göz önünealınmalıdır. Stok miktarının az olması hizmetin aksamasına, stok miktarınınfazla olması ise hastane kaynaklarının verimsiz kullanılmasına nedenolmaktadır.Dolayısıyla stoklara uygulanacak başarılı bir malzeme yönetimsistemi ile beraber etkin bir stok yönetimi ve kontrolü sağlanarak tasarruflarlamaliyetlerde bir azalma elde edilecektir.Bu çalışma ile tıbbi bakım hizmetinin sunulmasında hayati önemtaşıyan ilaçların stok bulundurma maliyeti, bu maliyetin hastane işletmesiiçin ekonomik olup olmadığı ve maliyet fayda dengesini koruyacak uygundeğer stok miktarının ne olması gerektiği istatistiki yöntemlerle saptanmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health care which is one of the basic signs of socioeconomicdevelopment, is becoming more important especially for the hospitals thathave social responsibility.To carry on their continuity, the hospitals should provide patients toget their treatment expense back and find out how much supplies theyconsume for each patient.Medical supplies and medicine that are important for the hospital?sbudget and health care production are fundemental to make the hospitalattend quality and active service and to carry on their continuity in rivalryatmosphere if the hospitals are managed well and carry on continuity ofsupplies.Today, medicine and medical supplies stocks in the hospitals reach ata high level. Stocks are generally monetary sources, in other wordsinvestment. Because of that, when the hospitals have a stock withouthindering the service, they should also consider about its cost. If stocks arenot enough, the service becomes insufficent. If stocks are too much, thehospital sources are used poorly.To decreasa the cost with the savings, the hospitals should managethe stocks in a successful direction system and provide an active stockmanagement and control.With this study, cost of medicine stock which is very important forserving medical health care, whether this cost is economical for the hospitalor not and what the appropriate stock extent should be to keep cost servicestability, is arranged in a statistical way.