Anonim şirketlere ayni sermaye olarak konulabilecek malvarlığı unsurları
The components of assets which can be put into the joint stock companies as real capital
- Tez No: 205662
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Anonim şirketler amaçlarına ulaşmak için sermayeye ihtiyaç duyarlar. Busebeple de küçük tasarruf sahiplerinin atıl durumdaki birikimlerine başvururlar.Ancak, tasarruf sahipleri tarafından, anonim şirketlere sermaye olarak getirilendeğerler her zaman nakit olmayabilir. Bu noktada, anonim şirketlere nelerin aynisermaye olarak getirilebileceği önem taşır.Tezimizin konusu da anonim şirketlere ayni sermaye olarak hangi malvarlığıunsurlarının konulabileceğine ilişkindir.Üç bölümden oluşan tezin, birinci bölümünde; öncelikle, sermaye kavramıve bu kavram ile ilgili olarak, esas sermaye, kayıtlı sermaye ve şirket malvarlığıkavramları izah edilmekte; ardından, ayni sermaye kavramı ve bu kavrama yönelikeleştiriler ele alınmaktadır.İ kicib ölümde, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 136. maddesindenhareketle, hangi malvarlığı unsurlarının anonim şirketlere ayni sermaye olarakgetirilebileceği sırasıyla; gayrimenkuller, menkuller, irtifak hakları, alacak hakları,kıymetli evrak, fikri ve sınai haklar, ticari işletme, maden hakkı ve sair haklarbaşlıkları altında tesbit edilmeye çalışılacaktır.Son bölümde ise, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı bakımından nelerin aynisermaye olarak taahhüt edilebileceği, Tasarı m.127 ve m.342 hükümleriçerçevesinde izah edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies need capital to attain their objects. For this reason, theyturn to the accumulations of savings of smallholders. But, assets, which were broughtto joint stock companies by smallholders, may not invariably be cash. At this point, itmatters that what kind of components of assets can be brought to the joint stockcompanies.The subject of our thesis is about which components of assets can be broughtto the joint stock companies as real capital.In the first section of the thesis, which is composed of three sections; initially,the concept of capital and relating to this consept the concepts of capital stock,authorized capital and corparate assets is explicated; after that, the concepts of realcapital and the reviews against this concept is taken in hand.In the second section, by considering the article 136 of 6762 numberedTurkish Commercial Code, which components of assets can be brought to the jointstock companies is endoavoured to determine in turn under the headings of;immovables, movables,easement rights, rights of debt, negotiable instrument,intellectual and industrial property rights, bussiness interprise, right of mine and theother rights.In the concluding section, what kind of components can be engaged as realcapital according to the Draft of Turkish Commercial Code is explacated within theframework of the artickle 127 and 342 of the Draft.