Cüsipbek Aymawıtuli'nın Aqbilek romanında geçen sıfat-fiiller ve zarf-fiiller ile bunların Türkiye Türkçesindeki karşılıkları
Present participles and gerunds in Cusipbek Aymawıtuli's novel Aqbilek and their equivalents of Turkey Turkish
- Tez No: 205687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmamızda Kazak Edebiyatı'nın önemli yazarlarından biri olanCüsipbek Aymawıtulı'nın ?Aqbilek? romanındaki sıfat-fiiller ile zarf-fiilleriinceledik ve bunların Türkiye Türkçesindeki karşılıklarını ortaya koymayaçalıştık.Tezimizin Giriş bölümünde, Türkiye Türkçesi ile Kazak Türkçesindekisıfat-fiiller ve zarf-fiiller hakkında bilgi verdik.Tezimiz için öncelikle Aqbilek romanını inceleyerek içinde sıfat-fiil vezarf-fiil olan cümleleri tespit ettik ve çeşitli kullanılış şekillerine örneklerverdik. Daha sonra bu cümleleri Türkiye Türkçesine aktardık ve yaptığımızaktarmaları da tasnif ettik. Böylece ?Aqbilek? romanındaki sıfat-fiiller ve zarf-fiiller ile onların çeşitli kullanılış şekillerinin Türkiye Türkçesindekikarşılıklarının neler olduğu daha sistemli bir şekilde ortaya konmuş oldu.Tezimizin Sonuç bölümünde ise çalışmamız sırasında vardığımızneticeleri, Kazak Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasında benzer ve farklı olansıfat-fiilleri ve zarf-fiilleri , örnekleriyle belirttik.
Özet (Çeviri)
In this study, Aqbilek Novel writen by Cusipbek Aymawituli, one of thefamous author of Kazak literature, is investigated to present participles andgerunds of Kazak Turkish and their equivalents in Turkey Turkish.In the introduction section, you will have information regardingparticiples and gerunds included in Turkey Turkish and Kazak Turkish.In the thesis, first of all, Aqbilek Novel is investigated to pick up thesentences which include participles and gerunds. In the meantime, examplesare given for their several usages. Than, these sentences are translated toTurkey Turkish and translated sentences are classfied accordingly. In thisway, equivalents of participles and gerunds included in the Aqbilek Novelwith sevaral usage of them in Turkey Turkish are present in a systematicmanner.In the Final Section, the achieved results are present, which includeexamples of differences and similarities in participles and gerunds betweenTurkey Turkish and Kazak Turkish.