Mir Yakup Duwlatof'un Oyan Kazak isimli eserinin kelime hazinesi bakımından incelenmesi
This is analysis about word richness the book named as Oyan Kazak which was written by Mir Yakup Duwlatof
- Tez No: 205717
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT TAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışmamızda Kazak Edebiyatı'nın önemli şair ve yazarlarından biriolan Mir Yakup Duwlatulı'nın ?Oyan Kazak? isimli şiir kitabındaki kelimevarlığını tespit ettik. Tespit ettiğimiz bu kelime varlığından yola çıkarak ozamanki Kazak yazı dilinin Ortak Edebû Türkçe olarak kabul edilen OsmanlıTürkçesi ile ne kadar yakın olduğunu ortaya koymaya çalıştık.Tespit ettiğimiz kelime sayısı 1945 tanedir. Bu 1945 kelimeyi Gaspıralısmail Bey'in ?Ortak Edebû Türkçe? kabul ettiği devrin sadeleştirilmiş OsmanlıTürkçesi'nin kelime varlığı ile mukayese ettik. Mukayese sonucunda ?OyanKazak? kitabındaki 1945 kelimeden 1190 kelimenin Osmanlı Türkçesi ileortak olduğunu; 755 kelimenin farklı olduğunu gördük. Ortak olan 1190kelimeden 902 tanesinin isim; 268 tanesinin fiil; 20 tanesinin ise edatolduğunu tespit ettik. Bu sonuç da bize 1909 yılında Kazak Türkçesi ileyayımlanan bir eserde yer alan kelimelerin %61 oranında Osmanlı Türkçesiile ortak olduğunu gösterdi.Yine tespit ettiğimiz ortak kelimelerden 665'i (%56) Türkçe asıllı, 393'ü(%33) Arapça asıllı, 120'si (%10) Farsça asıllı, 9'u (%0,8) Fransızca asıllı,2'si (%0,2) Yunanca asıllı ve 1'i (%0,1) Çince asıllıdır.Yaptığımız mukayese sonucunda elde ettiğimiz bu sonuç o zamankiKazak yazı dilinin Türkiye Türkçesi'ne ne kadar yakın olduğunu veKazakistan'da yaşayan Türkler ile Türkiye'de yaşayan Türklerin birbirinirahatlıkla anlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We determine the existence of words in the poem book named as`?Oyan Kazakh??written by Mir Yakup Duwlatof who is one of the importantpoet and author of Kazakh literature.The number of words that we determined are totally 1945. We try tocompare those 1945 words with Gaspıralı smail Bey?s??ShareTurkish??periods simple Ottoman Turkish word existence. After thiscomparison we saw that 1190 words in `?Oyan Kazakh?? are similar with`?Ottoman Turkish??, and 755 words are different. Also we determined the1190 words which are similar with Ottoman Turkish numbered as, 902 name,268 act and 20 preposition.The result of the comparison is the past Kazakh literary is closer withTurkish language and the people who are Kazakh and Turkish can easilyunderstand eachother.