Türk Euro tahvillerinde fiyat tahmini ve risk analizinin durasyon ve konvekslik yöntemiyle uygulanabilirliğinin testi
The test of applicability with the method of duration and convexity of analyse the risk and the prediction of price on Turkish Eurobond
  1. Tez No: 206100
  2. Yazar: AYŞE ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye ekonomisinde son yıllarda yaşanan istikrarla beraber tahvilyatırımları ve risklerinin ölçümü alanında ilgi artmaya başlamıştır. Bu amacauygun olarak piyasa faiz oranlarındaki değişim ve bunun tahmini içinkullanılan Durasyon ve Konvekslik modeli 7 - 30 yıl vadeli Euro tahvillerinaylık getirileri üzerinde test edilmiştir. Bu çalışmada konvekslik tahvilyatırımcıları açısından olumlu bir özellik olması nedeniyle analize dahiledilmiştir. Çünkü yüksek konveksliğe sahip tahvillerde ilaveten konvekslikprimi olmaktadır. Analiz sonucu elde edilen bulgular; tahvil vadeleriyöntemlerin hassasiyetini önemli oranda bozmuştur, literatürde önerileninaksine fiyat değişimindeki fark çok büyük oranda artmıştır. Türkiyepiyasalarına yönelik fon hareketlerine bağlı olarak Durasyon katsayılarınıntrend değerden önemli oranda saptığı, tahmin gücünün zayıfladığı tespitedilmiştir. Yine beklentinin aksine olarak konvekslik tahvil fiyat değişimlerinitahminde yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish economy has been experiencing a stable performance in recentyears, which also has stimulated the interests to explore risk-return patternsof bond investments. For this purpose, Turkish Eurobond monthly returnswith maturity ranging 7 to 30 years has been sampled to predict pricechanges based on changes of market interest rates via Duration andConvexity methodology. The convexity methodology purposely appliedbecause it has positive attributes for bond investors, since high convexitybring extra premium with it. Findings of the study reveals that, maturity f thebonds have deteriorated the sensitivity of the methodologies to predict pricechanges to a great extend. Contrary to the expectation bond prices haveappeared to deviate far too much from fundamental values. Capital flows,both inflow and outflows, have caused Duration confidents to deviate fromtrend values for a long time which resulted the model prediction power todecline. Finally, contrary to the expectation, convexity proved to be a poorpredictor of bond prices.