İlköğretim 6. ve 7. sınıflarda pastel boya tekniği ve uygulamaları
The pastel painting techniques and practices for 6th and 7th grades of primary education
  1. Tez No: 206235
  2. Yazar: HATİCE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMRAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, 6. ve 7. sınıflarda görsel sanatlar dersinde kullanılan pastel boyatekniği değerlendirilmiştir. Pastel boyanın tanımı ve resim sanatı tarihinde pastel boyatekniğinin gelişimi anlatılmıştır. Batı Resim Sanatı Tarihi'nden ve Türk resminden örneklerverilerek pastel boya ile yapılmış eserler incelenmiştir.12-13 yaş dönemi çocuklarının sanatsal ve sosyal gelişim basamakları incelenerekçağdaş eğitim sistemi içinde, doğru öğretim yöntem ve tekniklerinin seçilebilmesiamaçlanmıştır. İlköğretim 6. ve 7. sınıflarda Görsel Sanatlar Dersi Programı incelenmiş, 12-13 yaş grubu çocuklarının sanatsal ve sosyal gelişimleri göz önünde bulundurularak pastelboya tekniğinin kullanımına dair alternatif etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Etkinliklersürecinde öğrenciler gözlemlenmiş, her etkinlik sonunda öğrencilere yazılı anket uygulanmış,elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Yaş dönemleri itibarı ile duyguların yoğun ve karmaşık yaşandığı ergenlik dönemindeolan 6. ve 7. sınıf öğrencilerine uygulatılacak plastik sanat eğitimi programının, onlarıkısıtlamadan, yaratıcılıklarını arttırıcı nitelikte olması gerekmektedir. Zihinsel gelişimin,yetişkinlerin seviyesine ulaştığı ergenlikte, genç, çevreye, doğaya ve toplumsal olaylarabilinçle bakmaya başlamaktadır. Bu dönemde uygulanacak sanat eğitimi programının duyularıgeliştirici nitelikte olması gerekmektedir.Pastel boyanın, okul öncesi dönemlerden beri en fazla kullanılan teknik olduğugörülmektedir. Her öğrencinin yaratıcı gücünü geliştirmeyi hedef alan sanat eğitimiprogramında pastel boyanın alternatif çalışmalarına yer verilmesi, öğrencilerin sanatsal veyaratıcı düşüncelerinin gelişimine de katkıda bulunacaktır. Değişik uygulamalar çocuğunresmini zenginleştirecek ve kullandığı teknik ve hayal gücü de aynı oranda artacaktır.Bu süreçte sanat eğitimcilerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Çok yönlü uygulamasüreçleri ile öğrencilere sanatsal deneyimler kazandırılarak duyarlılığın geliştirilmesigerekmektedir. Uygulamalarda hedeflenen başarıya ulaşılması için, eğitimcinin öğrenciyegerekli bilgileri vermesi ve öğrencinin aktif olarak etkinliklere katılmasını sağlamasıgerekmektedir.Bu tez çalışması, pastel boya tekniğini kullanarak farklı uygulamalar gerçekleştirilmişolan etkinlikler ile, eğitimci için de bir rehber olabilmesi çabasıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pastel painting technique has been evaluated in visual arts class for 6thand 7th grades. The definition of pastel painting and the evolution of pastel painting techniquein the history of painting have been presented. Works of art by pastel painting has beenreviewed via examples from the history of Western painting and Turkish painting.It has been aimed to choose the correct education methods and techniques in the contextof contemporary education system by exploring the steps of artistic and social developmentfor kids of 12 to 13 years of age. By reviewing the visual arts class curriculum for the 6th and7th grades, alternative exercises have been carried out while paying attention to the artisticand social development of children who are 12 to 13 years old. During these exercises,students have been observed and surveyed. Then, the results have been evaluated.The plastic arts training for the 6th and 7th grades, who experience intense andcomplicated emotions being adolescents, has to improve creativity without being provocative.The adolescent starts to view his/her environment, the nature and social events with increasedconsciousness due to his/her improved mental development, which becomes comparable tothat of an adult. The arts training for this age group has to be able to improve senses.It is observed that pastel painting is the most commonly used technique sincekindergarten education. Incorporation of alternative pastel painting exercises in art trainingprograms aiming to enhance the creativity of students will also contribute to the evolution ofartistic and creative thoughts. Alternative exercises will enhance the kid's painting abilities aswell as improving his/her technique and imagination.In this process, art trainers have important responsibilities. It is necessary to improve thesensibility of students by increasing their artistic experience via multi-tasking exercises. Inorder to achieve the targeted results, the trainer has to provide the students with necessaryinformation and students have to actively participate in these exercises.This study has also been prepared as a guide for art trainers to provide alternativeexercises with pastel technique.