WEB ortamında bireysel ve işbirlikli problem temelli öğrenmenin eleştirel düşünme becerisi, akademik başarı ve internet kullanımına yönelik tutuma etkileri
The effects of individual and collaborative problem-based learning using an online asynchronized learning tool on critical thinking abilities, academic achievements, and attitudes toward internet use
- Tez No: 206258
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
iiiÖZETSontest kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı araştırmanın genelamacı, eşzamansız çevrimiçi araçlarla bireysel veya işbirlikli problem temelliöğrenmenin öğrencilerin eleştirel düşünmelerine, akademik başarılarına ve internetkullanımına yönelik tutumlarına etkilerini ortaya koymaktır.Araştırmaya, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve EdebiyatıÖğretmenliği bölümünde 2004-2005 Bahar döneminde 2. sınıfda okuyan, yaşları 20-22 arasında değişen ve Bilgisayara Giriş dersi alan 70 öğrenci katılmıştır. Bireysel veişbirlikli problem çözme gruplarına 35'er öğrenci, grupların denkliğini sağlamaküzere yansız atanmıştır. İşbirlikli gruptan iki öğrenci, bireysel gruptan ise bir öğrenciuygulamalara düzenli olarak katılamadıkları için puanları ortalamalara katılmamıştır.İşbirlikli grupta bulunan öğrenciler 9 gruba ayrılmış, bu gruplardan üçünde 3, geriyekalan altı grupta ise 4'er öğrenci yer almıştır.Araştırmada web ortamında bireysel veya işbirlikli problem temelliöğrenmenin eleştirel düşünmeye etkisi ile ilgili sorusuna ait ilişkisiz örneklemler içintek faktörlü varyans analiziyle (one way ANOVA) elde edilen bulgulara göre,öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini kullanma puanları arasında bulunduklarıgruba göre anlamlı bir fark olduğu görülmüştür [F(1-65)=4,333, p,05). Öğrencilerin internet kullanımına yöneliktutumları da bireysel veya işbirlikli problem çözmelerine göre anlamlı bir farkyaratmamıştır (F(1-65)=,41, p>,05).
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThe aim of the research, in which the posttest-only, equivalent-groups trueexperimental design used, is to investigate the effects of individual or collaborativeproblem-based learning using an online asynchronized learning tool on criticalthinking abilities, academic achievements, and attitudes toward internet use.The samples of the study were the seventy students, taking the Introduction tothe Computer course in their second year, in the department of Turkish Languageand Literature in the Gazi Faculty of Education in Gazi University. Thirty fivestudents were assigned to each groups (individual or collaborative) randomly so thatboth groups were equivalent.Two students in the collaborative groups and one student in the individualgroup could not participate to the applications during the three weeks, so the posttestpoints of these three students were not used in analysis. The thirty three collaborativestudents were divided into six groups including for and three groups including threestudents.The analysis, done using one way ANOVA, showed that there was ameaningful difference between the individual and collaborative students criticalthinking postest points in the favour of collaborative students (F(1-65)=4,333, p,05) or on their attitudes averages toward internet use (F(1-65)=,41, p>,05).