Erkek okul öncesi öğretmenlerinin göreve başladıklarında karşılaştıkları durumlar ve bu öğretmenlerin velilerinin erkek okul öncesi öğretmenleri hakkındaki düşünceleri
- Tez No: 206260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, erkek okul öncesi öğretmenlerinin göreve başladıklarındakarşılaştıkları durumlar ve çocuğu erkek okul öncesi öğretmeninden eğitim alanvelilerin erkek okul öncesi öğretmenleri hakkındaki düşüncelerinin bölge farkına vedemografik özelliklere göre oluşan farklılığını incelemek amacıyla yapılmıştır.Örneklem bölgeler arası gelişmişlik düzeyleri dikkate alınarak rastgele örneklemeyöntemiyle seçilmiştir. İç Anadolu Bölgesinden 46, Doğu Anadolu bölgesinden 60olmak üzere, iki bölgeden toplam 106 erkek okul öncesi öğretmeni ile her ikibölgedeki erkek öğretmen sayıları göz önünde bulundurularak İç AnadoluBölgesinden 132, Doğu Anadolu Bölgesinden 143 olmak üzere toplam 275 öğrencivelisi araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırmada, erkek okul öncesi öğretmenlerinin göreve başladıklarındakarşılaştıkları durumlar ile çocuğu erkek okul öncesi öğretmeninden eğitim alanvelilerin erkek okul öncesi öğretmenleri hakkındaki düşüncelerini belirlemek içinaraştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri,bilgisayar S.P.S.S 12.0 (Statistical Package for Social Sciences) programıylayapılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek için ?t? testi ve KruskallWallis H testi kullanılmıştır. İstatistik çalışmalarında 0.05 düzeyinde anlamlılıkaranmıştır.İlçe ve daha küçük yerleşim yerlerinde göreve başlayan erkek öğretmenlerinşehir merkezinde göreve başlayan erkek öğretmenlerden daha fazla olumsuzdurumlarla karşılaştıkları bulunmuştur. 3 yıl ve üzeri kıdeme sahip erkek okul öncesiöğretmenlerin göreve başladıklarında 2 yıl ve daha az kıdeme sahip erkeköğretmenlerden daha fazla olumsuz durumlarla karşılaştıkları saptanmıştır. 27-32 yaşaralığındaki erkek okul öncesi öğretmenlerin göreve başladıklarında 22-26 yaşaralığındaki erkek öğretmenlerden daha fazla olumsuz durumlarla karşılaştıklarısaptanmıştır.iiİç Anadolu Bölgesindeki velilerin erkek öğretmen ile ilk karşılaştıklarındaDoğu Anadolu Bölgesindeki velilerden daha fazla olumsuz yargılara sahip olduklarıancak bu olumsuz yargılarından daha sonra kurtuldukları ve bunların yerine olumluyargılar geliştirdikleri bulunmuştur. Erkek çocuğa sahip velilerin, erkek öğretmenlerhakkında kız çocuğa sahip velilerden daha fazla olumlu yargılara sahip olduklarısaptanmıştır. İç Anadolu Bölgesindeki velilerin yaşlarına göre maddelere verdikleriyanıtlar karşılaştırıldığında hiçbir maddede anlamlı fark olmadığı ancak DoğuAnadolu Bölgesindeki 31 yaş ve üstü velilerin, erkek öğretmenler hakkında 30 yaş vealtı velilerden daha fazla olumlu yargılar geliştirdikleri bulunmuştur. Velilerineğitim düzeyleri arttıkça erkek okul öncesi öğretmenleri hakkındaki olumsuzyargılarının azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate parents? thinking about male preschoolteachers and being thought difference according to demographical and regionalcharacteristics. In this study, it is also told about the situations that the teachers meetwhen they have been to work at the first. Teachers and parents have been chosenrandomly from the different regions in varying level of development. It was totallycomprised of 106 teachers from Middle Anatolia by 46 and East Anatolia by 60; and275 parents from Middle Anatolia by 132 and East Anatolia by 143.During study, it has been used Questionnaires prepared by researcher todetermine the situations that the teachers meet at a first days and parents? thinkingabout those teachers. The data have been analyzed by using the computer programcalled S.P.S.S 12.0 (Statistical Package for Social Sciences). Differences between thevariables have been determined by ?t? test and Kruskall Wallis H test has been used.In statistical works, it has checked whether meaningfulness was 0.05.From the investigations, these results have been determined. The teachersstarted to work in counties and much smaller areas met more difficulties than ones intown city. 3 years and more experienced teachers also have had much trouble than 2years and less experienced teachers when they have been begun to work at firstly.The teachers being age between 27-32 was in straits more than the teachers between22-26 years old.The parents live in Middle Anatolia have thought much negatively about themale teachers than those live in East Anatolia when they met firstly the teachers. But,the parents in Middle Anatolia have changed their mind after a while and they havebegun to think about male teachers positively. Parents have son had a better opinionof male teachers than parents have daughters. When it has been examined theanswers to Questionnaire, it has been found that no meaningfulness for parents at allage from Middle Anatolia. But parents with 31 years old and elders from EastAnatolia had thinking about the teacher positively than the 30 years old and youngerivparents. In this study, finally it has been determined that as education level of parentsis higher, thinking about the male teachers are getting better.