The relationship among emotional intelligence, psychological adjustment and behavior problems during adolescence
Ergenlerde duygusal zeka, ruhsal uyum ve davranış problemleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 206292
  2. Yazar: ŞENGÜL HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez ÖzetiŞengül Hafızoğlu, ?Ergenlerde Duygusal Zeka, Ruhsal Uyum ve Davranış ProblemleriArasındaki İlişki?Bu çalışmanın amacı, 16-17 yaş grubu ergenlerde duygusal zeka, ruhsaluyum/uyumsuzluk ve davranış problemleri ilişkisini araştırmaktır. Buna ilaveten, çalışmadadavranış sorunlarının olası belirleyici etmenlerine de bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractŞengül Hafızoğlu, ?The Relationship Among Emotional Intelligence, PsychologicalAdjustment and Behavior Problems During Adolescence?The aim of the current study was to investigate the relationship among emotionalintelligence, psychological adjustment/ maladjustment and teacher-reported behaviorproblems of adolescents between ages 16 and 17 years. There were 84 adolescents (41females, 43 males).