Yönetici pozisyonundaki liderlerin motivasyon ve liderlik davranışlarının incelenmesi
Examination of motivation and leadership behaviors of leaders in managerial positions
- Tez No: 781314
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ADATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yönetici pozisyonundaki liderlerin motivasyon ve liderlik davranışlarının incelenmesi isimli bu tez çalışması Türk ve Alman yönetici liderler üzerine karşılaştırmalı bir araştırma yapmak üzere hazırlanmıştır. İlk bölümde lider kavramı ve liderlik olgusu, liderlik kavramının geçmişten günümüze tarihsel süreci, liderlik kavramına etki eden faktörler, liderlik teorileri ve liderlik çeşitlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde motivasyon kavramından ve motivasyon teorilerinden temel olarak bahsedilmiştir ki sonuç bölümünde toplanan veriler belirlenmiş Kapsam ve Süreç teorileriyle birlikte incelenirken temel bilgilerin içerikte bulunması sağlanmıştır. Üçüncü bölümde sosyal bilimlerde kullanılan temel araştırma yöntemlerinden ve çalışma sırasında tercih edilmiş olan nicel yöntemden bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm ve son bölümde ise elde edilen tüm verilerle kıyas ve çeşitli değerlendirmeler yapılmış, bulgulara istinaden yorumlar, sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, Çok Boyutlu Liderlik Anketi/5X (MLQ/5X) ile Kişisel Değerler anketi, Ümit Ercan çok faktörlü liderlik ölçeği bulguları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Examination of motivation and leadership behaviors of leaders in managerial positions”, consists of 4 parts to make a comparative research on Turkish and German executive leaders. The concept of leader and leadership, the historical process of the concept of leadership, the factors affecting the concept of leadership, leadership theories and leadership types are mentioned in the first chapter. In the second part of the study, the concept of motivation and motivation theories are basically mentioned. While the data collected in the conclusion section was investigated together with the determined Scope and Process theories, it was ensured that the basic information was included in the content. In the third chapter, the basic search methods used in social sciences and the quantitative method preferred during the study are mentioned. In the fourth part and last part, comparisons and various evaluations were made with all the data obtained, and comments, results and suggestions were given based on the findings. In the study, the findings of the Multidimensional Leadership Questionnaire/5X (MLQ/5X), Personal Values Questionnaire-IV, and the Ümit Ercan Multi-Factor Leadership Scale were used.