Yönetsel performansın geliştirilmesinde yeni bir yaklaşım: Dengeli ölçüm kartı tekniği ve bunun konaklama işletmelerinde uygulanması
A new approach to improve managerial performance: Balanced scorecard and its application in accomodation companies
- Tez No: 206469
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Başarılı olmak isteyen işletmelerde işletme performansının düzenli bir şekilde ölçülmesi veyönetilmesi gerekir. Bu amaçla kullanılan finansal tabanlı klasik yöntemler günümüz rekabetkoşulları dikkate alındığında yetersiz kalmaktadır. Uluslararası literatüre balanced scorecardolarak geçen dengeli ölçüm kartı tekniği yönetsel performansın ölçülmesinde vegeliştirilmesinde yakın zamanda ortaya çıkmış yöntemlerden biri olmasına rağmen dünyadaçok yaygın olarak kullanılmakta ve her geçen gün bu yönteme olan ilginin arttığıgörülmektedir. Buradan yola çıkarak bu tezde öncelikle performans kavramı ana hatlarıylaçizilmiş, sonrasında dengeli ölçüm kartı tekniği açıklanmış ve bu tekniğin beş yıldızlı birkonaklama işletmesine iki yıl üst üste uygulanması anlatılmıştır. Birinci yılda ulaşılamayanhedefler için alınması gereken önlemler ortaya konmuş, ikinci yılda alınan bu önlemlerinişletmeye katkısı gözlemlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For succes of a company the performance should be measured and managed regularly.The classical financial metods, which has been used for this issue, are not enough nowadaysbecause of the global competition. Even though the performance measure method, which iscalled in international literature as balanced scorecard, has been used for a short time, it isbeing used widely throughout the world. In this sense in the first part the meaning ofperformance, than in the second part the blanced scorecard method has been explained and inthe last part this method has been applied for 2 years period in an 5 star accomodationcompany. In the first year of this application the needed precautions for the non accessedtargets has been found out and in the second year the supplement of these precautions hasbeen observed.