Türk parlamenter rejiminde cumhurbaşkanlığı
The presidency in Turkish parliamentarian regime
  1. Tez No: 206505
  2. Yazar: ERSİN KARATEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Law, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türk Parlamenter Rejiminde Cumhurbaskanlıgı baslıklı bu yüksek lisans tezi üç bölümden olusmaktadır. Tezin ilk bölümünde, Cumhurbaskanını seçici organ, seçilme yeterliligi, seçim usulü, Cumhurbaskanının yemin etmesi ve seçimin hukuki sonuçları sorunları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarının getirdigi çözümler çerçevesinde incelenmistir. kinci bölümde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarının Cumhurbaskanına yasama, yürütme ve yargı alanlarında verdigi görev ve yetkiler ele alınıp, Cumhurbaskanının söz konusu yetkilerin hangilerini tek basına ve hangilerini ilgili Bakan ve Basbakan veya Bakanlar Kurulu ile birlikte kullanabilecegi tartısılmıstır. Cumhurbaskanının Sorumsuzlugu ve Tarafsızlıgı baslıklı son bölümde, Cumhurbaskanının görevinden dolayı sorumsuzlugunun, vatana ihanet istisnasının ve Cumhurbaskanının görevine iliskin olmayan, kisisel suçları nedeniyle cezai sorumlulugunun Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarında nasıl düzenlendigi incelenmistir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarının Cumhurbaskanının tarafsızlıgını saglamak için aldıkları tedbirler ve tarafsızlıgın çerçevesi ve sınırları üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis, headlined as The Presidency In Turkish Parliamentarian Regime, consists of three parts. The problems of selector organ, eligibility, election procedure, oath of the President and legal results of election are explained in frame of the solutions of Turkish Republic Constitutions in the first part of the thesis. The duties and authorities in the fields of legislation, execution and jurisdiction given to the President by Turkish Republic Constitutions and the authorities which can be used by the President ex officio and which can be used by the signitures of the related Minister and Prime Mimister or the Council of Ministers are discussed in the second part. The irresponsibility of the President because of his duties, the exception of treason against the country, the criminal responsibility of the President because of his personal crimes and the precautions for neutrality of the Presindent, the frame and borders of neutrality according to Turkish Republic Constitutions are examined in the last part headlined as The Irresponsibility And Neutrality Of The Presindent.