The origin of Turkey's Kurdish question: An outcome of the breakdown of the Ottoman ancien regime
Türkiye'nin Kürt sorununun kökeni: Osmanli eski rejim'inim yıkılmasının sonucu
- Tez No: 206537
- Danışmanlar: PROF. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Osmanlı toplumunun çok-etnisiteli, dini ve adem-i merkeziyetçiOsmanlıcılık'tan modern bir ulusa radikal bir dönüşüm süreciyle geçişinin Kürtyurttaşlar üzerindeki etkisini ele almaktadır. Her ne kadar tez, Kürt sorununun arkaplanını Kürt yerel liderlerin Tanzimat dönemindeki merkezileştirme reformlarınadayandırarak 19. yüzyılın ortalarına kadar geriye gitse de, ana odak noktası, Osmanlıİmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş dönemidir. Tezde, Osmanlıİmparatorluğu'nun resmi olarak yıkılmasına dek, imparatorluğun“Müslümanmilleti”ne ait değer ve sembollerinin Türkler ve Kürtler arasında hala bir bağ olaraketkili olduğu ve Kürtleri Türklerin hayatta kalma ve bağımsızlık kazanma davasınabağladığı savunulmaktadır. Ancak 1922'den, özellikle de 1924'ten sonra, TürkiyeCumhuriyeti'nin modern kimliğinin radikal bir biçimde belirginleşmesi Kürt nüfusuyabancılaştırmış, bir tepki olarak Kürt milliyetçiliği güçlenmiş ve buradan da Kürtisyanları doğmuştur. Tez, ulus devletler çağında Osmanlıcılığın çöküşününkaçınılmaz olduğunu vurgulamakta, ancak ulus-inşasında kullanılan yöntemler vehızın farklı olmuş olabileceğini savunmakta,“devrimsel yerine evrimsel bir yaklaşımolabilirdi”görüşünü savlamaktadır. Bu yaklaşımın neden hayata geçme şansıbulamadığı ve bunun Türkiye'nin Kürt sorunun nasıl etkilediği, tez boyunca, Türktarihinin söz konusu dönemiyle ilgili literatürün kapsamlı bir incelemesi yoluylaortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at the impact of the transformation of Ottoman society from amulti-ethnic, religious and decentralized structure (i.e. the Ottoman Ancien Régime)to a modern nationhood on its Kurdish citizens. The roots of the Kurdish discontentwith Turkish authority are traced back to the reaction of the Kurdish notables to thecentralization reforms of the Tanzimat period. The main focus of the thesis is,though, on the period of revolutionary transformation from the Ottoman Empire tothe Turkish Republic. Until the official destruction of the empire, under which thesymbols of the Ottoman Muslim millet had served as a common bond between Turksand Kurds, the latter stayed devoted to the former?s struggle for survival andindependence. However, after 1922, and especially from 1924, the radical emergenceof the modern identity of the Turkish Republic alienated the Kurdish population andhence came Kurdish rebellions. The thesis argues that the fall of the Ottoman AncienRégime and the subsequent modernization was inevitable, however the methods andthe pace of nation-building could have been different; in a sense, more evolutionarythan revolutionary in nature. Why that course wasn't opted and how this influencedthe Kurdish question of Turkey is analyzed by examining key historical facts of thetime through an extensive survey of the literature relating to that early period of theTurkish Republic.