Yönetimde yetki devri ve uygulamalı bir çalışma
Delegation of authority in management and an applied study
  1. Tez No: 206797
  2. Yazar: BÜLENT ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda her alanda yasanan ekonomik, siyasi ve demografik degisimler kuskusuz yönetim biliminde de etkilerini göstermektedir. Gittikçe karmasıklasan ve uzmanlık alanları genisleyen organizasyon yapıları yöneticiler için yeni kavramlarla tanısma veya bilinen ve uygulananları ise revize etme zorunlulugunu dogurmaktadır. Bu noktada yöneticilerin artan is yükünü ve rekabet ortamının getirdigi zorlukların üstesinden gelebilmeleri için yetki devrini sürekli bir yönetim uygulaması haline getirmeleri bilinçli olarak bu süreci kullanmalarını gerekmektedir. Çalısmamızın ilk bölümünde yetki ve yetki devri kavramları ve önemi üzerinde durulmustur. Müteakiben benzer kavramlarla olan iliskisi incelenmis, yetki devri türleri ve sürecin isleyisine deginilmistir. Yönetim anlayıslarının yetki devrine bakısı ve örgütsel davranıs açısından yetki devrinin degerlendirilmesinden sonra yetki devri engelleri üzerinde durulmustur. kinci bölümde ise ilk olarak yetki devrinin yönetim süreci üzerine etkileri incelenmis.Daha sonra ise örgütsel davranıs boyutları ile iliskisi üzerinde deginilmistir. Üçüncü bölümde de yetki devri engellerine karsı yöneticilerin tutumlarının ve faydalarının irdelendigi anket uygulaması ve sonuçları anlatılmıstır.Anket çalısmamız 12 farklı firmada 152 yöneticiye uygulanmıstır.Toplanan veriler SPSS istatistik programında degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The alteration in economical, political and demographic square certainly effect the management science.Organizations which thicken and enlarge expertise field gradually force the managers confront some new conception or refresh the old concept. Meanwhile the managers have to make the delegation as a continuous management application to carry out the competitional atmosphere and remaining work burden. The first section in this study, authority and delegation of authority is dwelled upon.After relation with close conception , types of delegation of authority and working of the proses are touched on. In the second section firstly the influence of delegation of authority about management process is clarified.And the intercourse of delegation of authority with organization behaivour is mentioned. In the second section the questionnaire study examined the management?s attitudes toward delegation of authority `s obstacles is touched on with results.Public survey is put in practice with 152 persons and in 12 enterprices.The datums is evaluated with SPSS program.