Hastane okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri
Headmaster and teacher burnout in hospital schools
- Tez No: 206806
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİLE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; hastane okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve tükenmişliğe etki eden değişkenleri saptamaktır. Araştırmanın evrenini,Türkiye'deki 40 hastane okulunun tümü oluşturmaktadır. Veriler Türkiye'de 40 hastane okulu öğretmen ve yöneticilerine Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve sosyodemografik bilgilerin yer aldığı bir anket ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SSPS programında analiz edilmiş, verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Duyarsızlaşma (D) alt ölçeği puanları açısından, hastane okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin başka bir işe geçmeyi arzu etme derecesi ve öğrencilerin derse severek girdiğini düşünmeye ilişkin görüşlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Duygusal Tükenme (DT) alt ölçeği puanları açısından, hastane okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin aldıkları ücreti yeterli bulma, hastane okulunda kendi istekleri ile çalışma, meslektaşlarına kıyasla daha yeterli olduğunu düşünme, görevin monotonluğu, öğrencilerin derse severek girdiğini düşünme, okulunu değiştirmek isteme ve başka bir işe geçmeyi arzu etme derecesine ilişkin görüşlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kişisel Başarı (KB) alt ölçeği puanları açısından, hastane okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin yaşlarına, hastane okulunda kendi istekleri ile çalışma, hastane okulundaki görev süresi, başka bir işe geçmeyi arzu etme derecesi, meslektaşlarına kıyasla daha yeterli olduğunu düşünme ve hizmet içi eğitim almaya ilişkin görüşlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the burnout levels of teachers and headmasters who work in hospital schools. The universe of the descriptive study constitues all the hospital schools in Turkey. Data were collected from 40 Hospital school teachers and headmasters using questionnaire (Maslach Burnout Inventory & form for sociodemographic caracteristics). The data has been analaysed with SPSS. For statistical evaluation Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis analaysis have been used. According to depersonalization subscale scores of the study group; statistically significant differences have been found amongst passing another job, thinking that students? coming lesson by will. According to emotional exhaustion subscale scores of the study group; statistically significant differences have been found amongst salary, working in this school by will, thinking that students? coming lesson by will, Are you more sufficent than your firends?, How do you describe your job? , (changing) passing another job and the reasons carrying on teaching. According to personal accomplishment subscale scores of the study group; statistically significant differences have been found amongst age, working in hospital school by will, total working duration in the hospital school, (changing) passing another job, Are you more sufficent than your firends?, and taking in-service training.