Müzikle tedavi ve öğrenciler üzerindeki terapik etkileri
  1. Tez No: 206896
  2. Yazar: ARZU ÖZÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. HAŞMET ALTINÖLÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Müziğin, birçok tanımındaki gibi ruhun gıdası olduğu, insanı rahatlattığı,dinlendirdiği ve huzur verici etkilerinin olduğu bilinmektedir.Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarda, müziğin insan sağlığı üzerindeetkili olabileceği yönündedir. Bu alanda, Amerika ve Avrupa'da pek çok araştırmamerkezi çalışmalarını sürdürmektedir.Müzik, çocuklarda görülen bazı psikiyatrik bozukluklarda faydalıolabilmektedir. Yapılan araştırmalarda da belirtildiği gibi, özellikle zekâ geriliği,davranış bozuklukları ve öğrenme bozuklukları görülen çocuklarda müzik terapisi ilesevindirici sonuçlar alınabilmektedir. Müzik bu tür rahatsızlıkları olan çocuklarda,ruhsal, duygusal ve toplumsal gelişime katkıda bulunur. Ayrıca zihinsel melekelerinkuvvetlendirilmesine ve iletişim yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.Tarihsel olarak bakıldığında, müziğin ruh ve beden sağlığına olan etkileri ileilgili, çok bilgiye rastlanmaktadır. Günümüzde de müzik terapi bilimsel ve metodikbir yöntem kazanmıştır.Bilindiği gibi, modern psikiyatrinin en önemli konularından biri, problemlikişileri topluma kazandırmak, gerçek yaşamla ilişkilerini sağlamaktır. Bu bağlamda,giderek büyük anlam ve önem kazanan müziğin terapik etkileri, çocukların sağlıklıgelişmesinde önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that, music is good for soul, it has peaceful, relaxing andcomforting as it?s said in many definitions of music.In many scientific researchers, it?s accepted that music has positive effects onhuman health. Many American an European research institutions are working on thissubject.Music is very useful in some psychological disorders of children. Theresearchers prove that with musical therapy good results were taken, especially inbehavior problems, learning problems and lack of intelligence.Music helps to strength brain functions and develops communication abilities.Historically, we have many know how about the effects of music on mental and bodyhealth. And now music archived scientific and methodic approach.As its known, one of the most important issues of modern psychiatry is toadopt problematic people to society and make them have connections and relationswith real life.For this reason, music?s therapic effect on children development is veryimportant.